Rzecznik Praw Dziecka do Trzaskowskiego: Jaka jest podstawa prawna do deklaracji LGBT?

0
1303
[bsa_pro_ad_space id=5]

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, aby podał podstawy prawne odnoszące się do podpisanej przez niego deklaracji LGBT. Przypomniał przy tym, że do uprawnień samorządu terytorialnego nie należy ingerencja w program nauczania w szkołach.

[bsa_pro_ad_space id=8]

– Standardy, które sporządziła WHO, niosą ze sobą stwierdzenia, które są wątpliwe dla wielu rodziców – wskazał RPD. Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę, że są one adresowane do decydentów i specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem.

– Pytanie, czy decydentem w sprawach treści edukacyjnych jest samorząd terytorialny i to niezależnie, czy prezydent miasta stołecznego Warszawy, wójt, burmistrz gminy na prowincji – zauważył Pawlak.

– Uprawnienia w tym zakresie mają takie same i one nie dotyczą kwestii programowych. Kwestie programowe są uregulowane w podstawie programowej, w przepisach Prawa oświatowego, na które jako organ pan prezydent Trzaskowski wpływu nie ma – sprecyzował Mikołaj Pawlak.

– Nawet środowisko, które co do zasady jest środowiskiem pana prezydenta, nie w pełni popiera treści przekazywane w deklaracji i w standardach WHO; czyli tam już jest rozłam i wątpliwość. Rodzice również w tym zakresie zgłaszają swe wątpliwości – zauważył RPD.

Według Pawlaka fakt, że władze Warszawy zapowiedziały, że nie wprowadzą standardów WHO na wczesnym etapie edukacji, dowodzi, że „albo nie była znana treść standardów WHO przez pana prezydenta, albo były na tyle wątpliwe postanowienia tej deklaracji, że teraz po niecałych dwóch tygodniach wymagają one wyjaśnienia”.

Pawlak przekazał też, że od kwietnia działalność Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) „będzie rozszerzona w bardzo istotny sposób o dostępność do informacji również dla rodziców, nauczycieli i wszystkich osób zaniepokojonych treściami i sprawami prawnymi, które mają odzwierciedlenie w kwestiach, jakie są nauczane w szkołach”.

Źródło: / tvp.info, PAP /

[bsa_pro_ad_space id=4]