Poseł Marek Jakubiak potwierdził informacje o dołączeniu do Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. „Idziemy naprzód razem. Mali muszą się łączyć, żeby być dużymi”.

0
1499
[bsa_pro_ad_space id=5]

Jak informował wcześniej portal kresy.pl, Marek Jakubiak wraz z Federacją dla Rzeczypospolitej dołącza do Konfederacji – sojuszu narodowców, wolnościowców, tradycjonalistów, obrońców życia i działaczy społecznych w wyborach do PE. Informację potwierdził w środę rano jeden z liderów Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Niedługo później sam Jakubiak potwierdził dołączenie do Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1.

– Idziemy naprzód razem. Cieszę się bardzo, bo to jest mój źródłowy pomysł, który od kilkunastu miesięcy staram się wdrażać. Mali muszą się łączyć, żeby być dużymi – powiedział były poseł Kukiz’15. Zaznaczył, że do Konfederacji „przystępują następni, ale nie będzie uprzedzał faktów”.

Jakubiak wyjaśnił też, że jego pierwotny plan polegał na tym, że zbudować „małe porozumienie”, żeby później połączyć się z Konfederacją i stworzyć dużą listę wyborczą. Przyznał, że to się nie udało. Winą obarczył Kukiz’15, które według niego „bardzo przedmiotowo” potraktowało jego głównego sojusznika, Marka Jurka. Dodał też, że wątpi w ewentualne przyszłe porozumienie z K’15, nie wykluczając jednak, że po wyborach do PE można o tym rozmawiać. Niedawno Paweł Kukiz krytycznie wypowiadał się o wszelkich ugrupowaniach, które ostro krytykują UE czy postulują jej niszczenie lub opuszczenie.

Poseł poinformował, że w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie startował z ostatniego miejsca na liście w Warszawie lub w Poznaniu. Powiedział, że z jego strony będzie to działanie bardziej wspierające.

– Walczymy o wprowadzenie przynajmniej czterech mandatów do europarlamentu. Mam nadzieję, że przekonamy wyborców – mówił Jakubiak. Dodał, że jego głównym celem są jednak jesienne wybory parlamentarne, „ponieważ polskie prawo kształtuje się w Polsce”.

Pytany o swoją i Konfederację koncepcję Unii Europejskiej powiedział, że celem powinien być „przede wszystkim powrót do EWG”.

– My się nie zgadzamy na dzisiejszą Unię. Wiatr, który wieje od prawej strony w Unię i tak bardzo przeraża panów Timmermansa i Junckera, myślę, tych zmian dokona. Musimy mieć większość w Parlamencie Europejskim, a to oznacza, że są możliwe koalicje z Kukizem i z Prawem i Sprawiedliwością – ocenił poseł Jakubiak.

Wcześniej Marek Jakubiak krytykował polityków Ruchu Narodowego oraz pozostawał sceptyczny wobec koalicji zawiązanej z narodowcami przez partię Wolność i Grzegorza Brauna. Zaznaczał też swój sprzeciw wobec konsekwentnego postulatu opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę, jaki stawiają narodowcy i konserwatywni liberałowie. W styczniu nie wykluczał jednak możliwości dołączenia do Koalicji Pro Polskiej. Później deklarował zamiar współpracy z Markiem Jurkiem, do czego ostatecznie nie doszło. Lider Prawicy RP, który rozważał też współpracę z Kukiz’15 uznał niedawno, że najpewniej w ogóle zrezygnuje z kandydowania w wyborach do PE. Według WP.pl, Marek Jurek już wcześniej zaznaczał, że w koalicji z udziałem narodowców, zwolenników Korwin-Mikkego czy Brauna nie widzi dla siebie miejsca.

TVP.info / Kresy.pl

Fot. facebook, Marek Jakubiak

[bsa_pro_ad_space id=4]