Organizm matki wie o poczętym dziecku już po 12 godzinach od zapłodnienia

0
1969
[bsa_pro_ad_space id=5]

Cały organizm matki, każda jego komórka wie o obecności dziecka po 12 godzinach od zapłodnienia. Być może jeszcze szybciej, ale my, naukowcy wiemy, że na pewno dzieje się to po 12 godzinach. Oczywiście kobieta nie jest tego świadoma – dr Agnieszka Chrobak

[bsa_pro_ad_space id=8]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w dniu skupienia dla kobiet w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia we Wrocławiu.

Dzień skupienia rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym. Proboszcz ks. Jan Adamarczuk mówił w homilii, nawiązując do Księgi Rodzaju, że Bóg stworzył człowieka z miłości.

– Odkrywając na nowo tę prawdę, rozpoczynając dzień skupienia dla kobiet pod znamiennym tytułem „Seksualność i płodność – obdarowanie czy kłopotliwy prezent”, chcemy na nowo odkrywać to, co Pan Bóg daje swojemu stworzeniu, to czym Pan Bóg obdarzył kobietę, aby jeszcze pełniej przeżywała swoje życie na ziemi – mówił.

Zwrócił uwagę, że Kościół zachęca nas do tego, byśmy nie zatrzymywali się na tym, co nas otacza, ale byśmy poszli dalej, byśmy odkryli w Jezusie Chrystusie Boga.

Organizm matki wie o poczętym dziecku już po 12 godzinach od zapłodnienia 012639 UqCD s01 dzien20skupienia20kobiet 54

Fot. Karol Białkowski Gość

Po Mszy św. w salce im. ks. Aleksandra „Wujka” Zienkiewicza dwa wykłady – „Przeżywanie własnej seksualności” i „Poznaj siebie – fizjologiczny wymiar kobiecości” – wygłosiła dr Agnieszka Chrobak, żona i matka, na co dzień pracownik Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Dr. Chrobak mówiła o pięknie cyklu kobiecego oraz o tym jak hormony, które w tym cyklu występują, wpływają na samopoczucie kobiety, ale również m.in. na popęd. – To miało służyć budowaniu świadomości słuchaczek, by dokładnie potrafiły określić w którym momencie cyklu miesięcznego aktualnie się znajdują – podsumowuje. Podkreśla, że cykl miesięczny trzeba potraktować jako dar od Boga, który warto przyjąć świadomie.

W kontekście cyklu dr Agnieszka Chrobak mówiła również o początku życia. Dzieliła się najnowszymi wynikami badań, które jeszcze nie przebiły się do wiedzy ogólnej. – Plemniki po współżyciu przemieszczają się do jamy macicy i tam mają przestrzeń, aby poczekać na sygnał od komórki jajowej. Ten sygnał jest elektromagnetyczny, a nie biochemiczny – mówiła.

Opowiadała również o tym jak dochodzi do selekcji plemników i jakie komórki w tym uczestniczą. – Moment zapłodnienia i powstania dziecka jest piękny i towarzyszy mu przez ułamek sekundy błysk. Tak się dzieje zawsze, gdy powstaje nowe życie – dodaje.

Uczestniczki spotkania dowiedziały się również jak szybko cały organizm mamy rozpoznaje obecność dziecka. – Chodzi o kontekst komórkowy, immunologiczny. Cały organizm, każda jego komórka wie o obecności dziecka po 12 godzinach od zapłodnienia. Być może jeszcze szybciej, ale my, naukowcy wiemy, że na pewno dzieje się to po 12 godzinach. Oczywiście kobieta nie jest tego świadoma – opowiadała.

Prelegentka zwróciła uwagę, że biorąc to pod uwagę, zmienić się powinno podejście do środków tzw. antykoncepcyjnych skutecznych. – Tak naprawdę one nie zapobiegają zapłodnieniu, a zagnieżdżeniu się dziecka – zarodka ludzkiego w jamie macicy. Pomimo, że to dziecko przez tydzień żyło – wie o tym organizm mamy – to tak naprawdę mama nie ma takiej świadomości. Dowie się o swoim dziecku po tej drugiej stronie życia... – stwierdziła prelegentka.

Dzień skupienia zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

Za: info.wiara.pl

Fot. Science Photo Library – East News

[bsa_pro_ad_space id=4]