Orban ogłosił plan wspierania węgierskich rodzin

0
1324
[bsa_pro_ad_space id=5]

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił w niedzielę 7-punktowy plan wspierania węgierskich rodzin. – donosi Daily News Hungary.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Orban przedstawił swój plan w Budapeszcie w trakcie corocznego wystąpienia o stanie państwa. Jak twierdził, receptą na demograficzne problemy Węgier nie jest imigracja, lecz zwiększenie dzietności, do czego ma doprowadzić prezentowany przez niego plan.

Premier Węgier zapowiedział wprowadzenie preferencyjnych pożyczek w wysokości 10 mln forintów (31 tys. euro) dla każdej kobiety po raz pierwszy wychodzącej za mąż przed 40. rokiem życia. Po urodzeniu pierwszego dziecka spłata pożyczki będzie zawieszona na 3 lata. Po urodzeniu drugiego dziecka jedna trzecia pożyczki zostanie umorzona. Trzecie dziecko zagwarantuje całkowite umorzenie pożyczki.

Według planu Orbana kobiety, które urodziły co najmniej czworo dzieci będą dożywotnio zwolnione z podatku dochodowego. Władze rozszerzą istniejący już program preferencyjnych pożyczek na zakup domu. Dotychczas rząd dawał milion forintów na spłatę takich pożyczek za każde dziecko powyżej drugiego w rodzinie. Teraz program zostanie poszerzony na rodziny z co najmniej dwójką dzieci.

Rząd pomoże także rodzinom z co najmniej trójką dzieci w zakupie samochodu – przy kupnie auta na co najmniej 7 osób takie rodziny dostaną dotację w wysokości 2,5 mln forintów (8 tys. euro).

Węgierskie władze obiecują również budowę 21 tys. żłobków w ciągu trzech lat. Dziadkowie otrzymają prawo do wynagrodzenia za opiekę nad wnukami w zastępstwie rodziców.

Według Orbana Węgry są miejscem, gdzie każdy będzie czerpał korzyści z bycia Węgrem. Obiecał, że każdy będzie miał pracę i dom, każde dziecko będzie miało dostęp do żłobka, przedszkola, szkoły, szkolnych obiadów i podręczników. Państwo ma wspierać też młodych ludzi i zapewnić szacunek na starość dla seniorów.

W swojej mowie węgierski premier nazwał Brukselę „twierdzą nowego internacjonalizmu” posługującą się imigracją jako narzędziem. Wskazał na istnienie sił, które chcą „otwartych społeczeństw” i świata bez narodów, za to z ponadnarodowym rządem światowym. Według niego kraje, które są celem migrantów, doświadczają powstania „chrześcijańsko-muzułmańskiego świata z kurczącą się liczbą chrześcijan”. „Ale my, mieszkańcy Europy Środkowej, wciąż mamy przyszłość we własnych rękach” – mówił Orban.

Jak podaje agencja dpa, w 2016 roku współczynnik dzietności na Węgrzech wyniósł 1,45.

Kresy.pl / Daily News Hungary / dpa

[bsa_pro_ad_space id=4]