Claas Relotius z tygodnika “Der Spiegel” wyrzucony za zmyślanie faktów

Niemiecki tygodnik “Der Spiegel” poinformował w środę o zwolnieniu z pracy swego znanego, wielokrotnie nagradzanego reportera Claasa Relotiusa, gdy okazało się, że w wielu swoich artykułach zmyślał, relacjonował fikcyjne rozmowy itp. 
Claas Relotius
Claas RelotiusFoto: PAP/EPA/GOLEJEWSKI

Niektóre z ok. 60 artykułów napisanych przez Relotiusa od 2011 roku odpowiadają standardom dziennikarstwa, natomiast inne są “kompletnie zmyślone lub podkolorowane zmanipulowanymi cytatami” – przyznał “Der Spiegel”. 

Redakcja obszernie informuje o sfabrykowanych przez 33-letniego obecnie Relotiusa reportażach. Wymienia się m.in. artykuły o bezpodstawnie zatrzymanym więźniu Guantanamo, o dzieciach porwanych przez Państwo Islamskie czy o kobiecie, która była świadkiem egzekucji w USA. 

“Der Spiegel” przyznał, że przełożeni Relotiusa zajęli się kwestią jego zawodowej uczciwości, kiedy swymi podejrzeniami podzielił się inny reporter. Ostatecznie Claas Relotius przyznał się do zmyślania w wielu artykułach. 

Fałszywe cytaty

Tygodnik zarzucił mu “rozmyślne, metodyczne działanie”, demonstrowanie “wysokiego poziomu przestępczej energii”. Przyznano, że Claas Relotius pisał o ludziach, których nigdy nie spotkał, cytował ludzi, z którymi nigdy nie rozmawiał.  Po przyznaniu się Relotius powiedział edytorom “”Spiegla”, że nie chodziło mu o kolejne sukcesy. Twierdzi, że powodował nim “strach przed porażką”. 

Kierownictwo “Spiegla” zapowiedziało powołanie komisji ekspertów, własnych i z zewnątrz, mającej zająć się sprawą fałszerstw Relotiusa. Jeden z członków redakcji naczelnej przyznał, że obecnie nie jest nawet jasne, czy w ogóle są jakieś teksty Relotiusa wolne od manipulacji. 

Za: polskieradio.pl

Fot.: Gert Krautbauer/EPA-EFE

O sprawie w języku angielskim pisze również portal politico.eu w artykule “Der Spiegel’s first-class faker”

Udostępnij przez:

Średnia ocen
0 z 0 głosów.

Dodaj komentarz