Prof. Joseph Huber: „Waluta cyfrowa. Utrzymanie czy pokonanie reżimu pieniądza bankowego? Założenia projektowe, które czynią różnicę.”

0
857

Całkiem niedawno ukazał się artykuł prof. Josepha Hubera, pt. „Waluta cyfrowa. Utrzymanie czy pokonanie reżimu pieniądza bankowego? Założenia projektowe, które czynią różnicę.”. Artykuł został przetłumaczony na jęz. polski przez Krzysztofa Lewandowskiego i wprowadza koncepcję waluty cyfrowej banku centralnego. Słowo cyfrowy oznacza, że chodzi tu o pieniądz pozostający na jakimś rachunku, w odróżnieniu od gotówki znajdującej się w czyichś rękach.

Prof. Joseph Huber jest profesorem socjologii gospodarczej i kierownikiem katedry socjologii gospodarczej i ekologicznej na Uniwersytecie w Halle w Niemczech. Profesor służy swoją wiedzą i doradza m.in. europejskiemu ruchowi społecznemu „Positive Money”. Jest zwolennikiem koncepcji pieniądza suwerennego i prowadzi stronę internetową 'sovereign money’.

Poniżej przedstawiamy fragment ze wstępu oraz dołączamy cały 30 stronicowy artykuł, w którym przedstawiono rozwiązania proponowane m.in. w Szwecji (Riksbank) oraz Anglii (Bank of England).

 

Znaczenie waluty cyfrowej

W niniejszym artykule podejmowana jest ocena waluty cyfrowej banku centralnego, emitowanej do publicznego użycia wespół z pieniądzem bankowym 1 . Wiodącą kwestią jest to, czy wprowadzenie do publicznego obrotu waluty cyfrowej banku centralnego posłuży stabilizacji, a przez to utrzymaniu obecnego reżimu pieniądza bankowego, czy może być także postrzegane jako krok w stronę przyszłego systemu pieniądza suwerennego. Odpowiedź na to pytanie zależy od zakresu wdrożenia pewnej liczby krytycznych założeń projektowych.

Odnośnie terminologii, waluta cyfrowa banku centralnego jest tutaj nazywana w uproszczeniu walutą cyfrową lub suwerennym pieniądzem cyfrowym. Słowo cyfrowy oznacza, że chodzi tu o pieniądz pozostający na jakimś rachunku, w odróżnieniu od gotówki znajdującej się w czyichś rękach. Zarówno termin suwerenny, jak i termin waluta, zakładają, że jest to pieniądz pochodzący z banku centralnego, który jest instytucją monetarną suwerennego państwa-narodu lub społeczności państw-narodów, bądź też skarbca czy innego państwowego ciała emitującego walutę na danym obszarze.

W przeciwieństwie do tego, pieniądz bankowy można z pewnością nazwać pieniądzem cyfrowym lub pieniądzem elektronicznym, jednak nie cyfrową walutą, gdyż waluta, poza odniesieniem do monetarnej jednostki miary, oznacza tradycyjnie suwerenny bilon lub banknoty banku centralnego lub, w obecnie uwspółcześnionym sensie i w znaczeniu ogólnym – pieniądz suwerenny w dowolnej formie.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

Rys. positivemoney.org