Do Nieba z Ojcem Pio – 100. rocznica otrzymania stygmatów, 50. rocznica przejścia do Nieba.

0
606
[bsa_pro_ad_space id=5]

100 lat temu, 20 września 1918 roku, św. Ojciec Pio, modląc się w chórze zakonnym przed krucyfiksem, otrzymał stygmaty – 5 ran, które nosił 50 lat – na rękach, boku i nogach. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3 400 litrów krwi. Rany krwawiły szczególnie, gdy odprawiał Mszę Świętą. W tym roku przeżywamy także 50-lecie śmierci Ojca Pio – 23 września 1968 r. Podwójny jubileusz będzie świętowany w całym Kościele. Głównym organizatorem jubileuszowych obchodów w Polsce pod hasłem „Do nieba z Ojcem Pio” jest krakowska prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także konferencje wyższych przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych.

[bsa_pro_ad_space id=8]

„Ojciec Pio jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła na świecie. To był człowiek po pierwsze wielkiej modlitwy, był bardzo pokorny, chodził w obecności Boga” – mówił kapucyn brat Roman Rusek podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w dniu 23 stycznia 2018 r. Podkreślił, że o. Pio to człowiek, który się modlił i ta modlitwa była poparta wielkim cierpieniem. „Świat potrzebował i potrzebuje ojca. Ojciec Pio stał się takim ojcem dla milionów ludzi” – dodał brat Roman Rusek. „To był człowiek, który do szaleństwa kochał ludzi” – mówił.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Z okazji jubileuszu o. Pio, 17 marca, papież Franciszek odwiedził Pietrelcinę i San Giovanni Rotondo – miejsca związane ze świętym o. Pio. Również Polacy udadzą się do San Giovanni Rotondo. Narodowa pielgrzymka będzie miała miejsce od 10 do 13 października. Rozpocznie się od spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas środowej audiencji ogólnej.

W czasie jubileuszowych obchodów w Polsce zaplanowano też m.in. czuwanie z o. Pio w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 16 i 17 czerwca, by uczcić datę kanonizacji św. o. Pio (16 czerwca). Gościem specjalnym czuwania był kard. Stanisław Dziwisz, który będzie przewodniczył Mszy św.

Kolejnym było Dziękczynienie z Maryją i z Ojcem Pio za spuściznę wiary Czechów, Węgrów i Polaków, które miało miejsce w dniach 18 i 19 sierpnia 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy w klasztorze Christus Rex Sercanów Białych w Polanicy Zdroju.

Więcej —> o Dziękczynieniu z Maryją i Ojcem Pio

Oprócz spotkania w Łagiewnikach od 20 do 22 września na Jasnej Górze odbył się Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio. Pod koniec września, podobny kongres, będzie miał miejsce również w Gdańsku. W nocy z 22 na 23 września, a więc w dniu rocznicy śmierci o. Pio na Jasnej Górze pod hasłem „Czyścimy czyściec” trwała modlitwa w intencji tych osób, które odeszły, a którym nie przebaczyliśmy.

Wśród inicjatyw roku jubileuszowego prowadzone będą również kampanie społeczne, m.in. kampania pod nazwą „Niestygmatycy”. Na stronie internetowej pod taką nazwą publikowane są  historie osób, które pokazują, że warto być otwartym na drugiego człowieka, nie oceniając go. Nazwa kampanii nawiązuje do pojęcia stygmatyzacji społecznej, jej celem jest skłonienie do refleksji nad stygmatyzowaniem osób bezdomnych. Główne hasło akcji brzmi: „Zobacz we mnie kogoś więcej niż bezdomnego”.

Za —> BPKEP: Do nieba z Ojcem Pio – rozpoczynają się obchody jubileuszu / misericors.org

Zobacz też:

www.kapucyni.pl
Listy Ojca Pio
Niestygmatycy

Posłuchaj:

[bsa_pro_ad_space id=4]