Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku 6-7 września

0
862
[bsa_pro_ad_space id=5]

Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku 6-7 września PICT0007 1

[bsa_pro_ad_space id=8]

Od 18 lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Celem uroczystości jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. Tegoroczna uroczystość, w której weźmie udział kilka tysięcy osób, odbędzie się 6-7 września.

W tym roku marszowi towarzyszy hasło „PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ” w związku ze stuleciem uzyskania niepodległości Polski. Uroczystości zaczynają się w dniu 6 września. Uczestnicy marszu będą mogli obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru (ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku, przy Kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku) oraz wystawy plenerowe w centrum miasta. W dniu 7 września o godz. 10.00 przy Pomniku Katyńskim (ul. Podleśna w Białymstoku) rozpocznie się część oficjalna marszu – przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy. Uczestnicy w ogromnym marszu przejdą od Pomnika Katyńskiego przy ul. Podleśnej do Pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka (przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku). W kościele pw. Ducha Świętego będzie miała miejsce Msza św. w intencji zmarłych Sybiraków.

Po Eucharystii uroczystości przeniosą się pod, stojący przy kościele, Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka, jedyny taki w Polsce, gdzie znajdują się urny z prochami nieznanych Sybiraków. Na murze, okalającym to mauzoleum umieszczono tablice z nazwiskami Sybiraków. Jest tam już ich kilkaset – m.in. gen. Władysława Andersa oraz prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku 6-7 września PICT0014

Pod tym mauzoleum będzie m.in. modlitwa za zmarłych, apel poległych zakończony salwą honorową oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Tego dnia, w intencji Sybiraków, odbędą się również nabożeństwa w Katedralnej Cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku.

Organizatorami Marszu są m.in. Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru i Urząd Miejski w Białymstoku.

 

 

Współorganizatorem sybirackich uroczystości jest powstałe w Białymstoku – Muzeum Pamięci Sybiru. Powstało już opracowanie architektoniczne przyszłej – centralnej siedziby tej placówki, pierwszej tego typu w Polsce. Przygotowano środki na jej budowę, która już ruszyła. Nowoczesny budynek muzeum stanie na terenie dawnych magazynów wojskowych (1,5 hektara), skąd w latach 1940-41 wywieziono na Golgotę Wschodu ponad 20 tysięcy mieszkańców Białostocczyzny.

Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku 6-7 września PICT0024 2

Sowieckie wywózki, przeprowadzone w latach 40. i 50. ubiegłego wieku były jedną z najcięższych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1 mln 350 tys. osób. Bardzo wielu z wywiezionych rodaków, zginęła z powodu głodu, chorób oraz nieludzkich warunków obozowego życia i katorżniczej pracy.

 

Za: prawy.pl

Fot. Adam Białous

[bsa_pro_ad_space id=4]