Protesty w całej Polsce przeciwko unijnej cenzurze Internetu

0
959

Unia przyjęła dyrektywę, która w drastyczny sposób może ograniczyć swobody internautów.

Protesty w całej Polsce przeciwko unijnej cenzurze Internetu acta 29 i

Użytkownicy Internetu zwołują się na protesty w całej Polsce i już nazwali ten dokument ACTA 2. ACTA był także próbą ocenzurowania Internetu, ale w mniejszym stopniu. Rząd Donalda Tuska chciał podpisać ten dokument, ale wycofał się po zmasowanych protestach.

Jak możemy przeczytać na specjalnie utworzonej stronie, która jest reklamowana w popularnych serwisach internetowych:

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zaakceptowała projekt dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym. Kolejne głosowanie może się odbyć już nawet 3-5 lipca. Komisja Europejska zamierza wprowadzić nowe narzędzie, rzekomo do ochrony praw autorskich, a w rzeczywistości do podporządkowania rynku informacji największym korporacjom medialnym.


Najbardziej kontrowersyjne są dwa artykuły:

  • Art. 11 – wprowadza obowiązkową opłatę za dzielenie się materiałami w sieci, oznacza to zahamowanie przepływu informacji, pozbycie się małych wydawców oraz ograniczenie nawet linkowania do stron (tzw. „podatek od linków”).
  • Art. 13 – dotyczy właścicieli platform internetowych, którzy będą musieli zapewnić o legalności zamieszczonych treści. Oznacza to, że treści użytkowników platform takich jak np. Facebook, Twitter, Google czy Onet, Wirtualna Polska, będą obowiązkowo monitorowane. Bezpośrednio uderza to w swobodę wymiany informacji, prawo do prywatności czy wolności wypowiedzi.

Źródło i rozpiska protestów: https://www.art13.eu/

Rys. sampsoniaway