Prezydent Serbii: NATO-wskie bomby z zubożonym uranem powodują raka u wielu naszych dzieci

0
1334

Prezydent Serbii: NATO-wskie bomby z zubożonym uranem powodują raka u wielu naszych dzieci rsz screenshot 2018 05 13 at 210900

Serbski prezydent Aleksandar Vučić po raz kolejny potępił agresję NATO sprzed dwóch dekad, kiedy to samoloty Sojuszu bombardowały jego kraj, wykorzystując amunicję zawierającą zubożony uran.

Vučić wypowiedział się na ten temat podczas ceremonii otwarcia nowego Instytutu Onkologicznego. Według niego, serbscy lekarze stwierdzili, że użycie takiej broni poważnie wpłynęło na zdrowie młodej populacji kraju.

– Dziś w Instytucie Onkologicznym dowiedziałem się, że u coraz większej ilości dzieci w naszym kraju diagnozuje się raka. Będę szczery, na początku nie wierzyłem w te teorie o zubożonym uranie […], ale dzisiaj, po rozmowie z lekarzami zdałem sobie sprawę, że zubożony uran jest jednym z wielu czynników, które powodują raka w młodym wieku – powiedział prezydent.

Zauważył również, że rak jest najczęściej diagnozowany wśród dzieci, których rodzice urodzili się około 1990 roku. Stwierdził, że Serbia będzie dalej badać tę kwestię.

– To bezprecedensowa zbrodnia, a my jako kraj będziemy to bardzo poważnie traktować – powiedział.

Wcześniej serbski naukowiec Ljubisa Rakic ​​ogłosił, że ilość zubożonego uranu, który został zrzucony na kraje bałkańskie podczas operacji NATO, wystarczyłby do stworzenia 170 bomb z Hiroszimy. Wśród najbardziej rozpowszechnionych konsekwencji użycia takiej broni są zaburzenia tarczycy, rak i mutacje płodu.

24 marca 1999 r. rozpoczęła się trwająca do 20 czerwca Operacja Allied Force – przeprowadzona przez siły lotnicze NATO akcja bombardowania licznych celów w Serbii, mająca na celu wsparcie kosowskich Albańczyków i skłonienie Serbów do zaprzestania akcji militarnej przeciw zbuntowanej republice.

Samoloty NATO wykonywały loty atakując m.in. centrum radarowe w Podgoricy, lotniska w Serbii, Kosowie i Czarnogórze, sieci energetyczne, fabryki broni i amunicji, koszary policyjne i wojskowe oraz serbskie centra dowodzenia i łączności. Wykonywano również uderzenia na jednostki wojskowe armii jugosłowiańskiej, składy amunicji oraz inne obiekty zlokalizowane na terenie Kosowa. Sojusz rozszerzył operację niszcząc także linie komunikacyjne, oraz główne drogi w celu odizolowania jednostek jugosłowiańskich działających w Kosowie od głównych sił znajdujących się na terytorium Jugosławii. Wówczas też pociskami manewrującymi zaatakowano budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w centrum Belgradu. Według rządowych mediów w Belgradzie, liczba cywilnych ofiar ataków NATO sięga 2000 osób, w tym 90 dzieci.

za: blic.rs, dzienniknarodowy.pl