Orbán zwycięża wybory i… dziękuje Jarosławowi Kaczyńskiemu

Obecnie sprawująca władzę koalicja pod przywództwem Fideszu niekwestionowanym zwycięzcą wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Po przeliczeniu 95,1 proc. głosów wygląda na to, że zdobyła 133 miejsc w 199-osobowym parlamencie, co daje jej większość trzech czwartych.

Tymczasem ugrupowanie węgierskich narodowców, Jobbik, utwierdziło się na pozycji największej siły opozycyjnej w węgierskim parlamencie, zdobywając 26 miejsc. Alians Socjaliści-Párbeszéd zdobył 20 miejsc, Koalicja Demokratyczna – 9 miejsc, partia zielonych LMP – 8 i Együtt – 1 miejsce.

Odnieśliśmy historyczne zwycięstwo i stworzyliśmy możliwość ochrony Węgier – mówił premier Viktor Orbán, zwracając się do swoich zwolenników. – Zwyciężyliśmy – oświadczył w przemówieniu. – Za nami potężna batalia – dodał. Wyrażając wdzięczność swoim wyborcom, nie zapomniał też o Węgrach mieszkających poza granicami kraju, którzy głosując w wyborach „pomogli ochronić macierz”. Następnie Orbán podziękował prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za udzielone przez nich wsparcie.

Po wyborach nastąpiła zmiana na stanowisku szefa Jobbiku – Gábor Vona ogłosił swoją rezygnację. Rezygnacje posypały się również w pozostałych opozycyjnych ugrupowaniach, w tym w Partii Socjalistycznej oraz Együtt, której ledwo udało się przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy.

Źródło: DailyNewsHungary

Udostępnij przez:

Średnia ocen
0 z 0 głosów.

Dodaj komentarz