Upamiętnienie króla Ludwika XVI w 225. rocznicę egzekucji (21 stycznia Warszawa – Berżniki – Poznań)

0
3083
[bsa_pro_ad_space id=5]

Upamiętnienie króla Ludwika XVI w 225. rocznicę egzekucji (21 stycznia Warszawa – Berżniki – Poznań) lilie bourbońskieJuż wkrótce, 21 stycznia 2018 r., przypada 225. rocznica egzekucji króla Francji Ludwika XVI. Data ta jednoznacznie kojarzy się z tragedią nie tylko samego monarchy, nie tylko Francji, ale i całej Europy i cywilizacji chrześcijańskiej. Wspominamy je z bólem i rozpaczą. Wydarzenie to wydaje się nam na tyle istotne, że postanowiliśmy urządzić jego uroczyste wspomnienie w Warszawie.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Już w minionym roku po raz pierwszy upamiętniliśmy rocznicę 21 stycznia. Najpierw w czwartek 19 stycznia 2017 r. w warszawskim Kościele Przemienienia Pańskiego uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. Requiem w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w intencji króla Ludwika XVI i ofiar rewolucji. W sobotę 21 stycznia 2017 o godz. 10:22 zgromadziliśmy się pod ambasadą republiki francuskiej, gdzie odmówiliśmy modlitwy, złożyliśmy kwiaty oraz znicze i odśpiewaliśmy królewski hymn „Vive Henri IV”. Łącznie w obu wydarzeniach wzięło udział kilkadziesiąt osób – na uwagę zasługuje fakt, że byli to głównie ludzie młodzi.

W 225. rocznicę zamierzamy powtórzyć i Mszę św., i zgromadzenie. Planujemy znacznie powiększyć liczbę uczestników, jak również prestiż wydarzenia. W związku z tym zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w tym wydarzeniu oraz o wygłoszenie okolicznościowego przemówienia.

Polacy nie są obcy królewskiej Francji – matką króla Ludwika XVI była Maria Józefa (córka króla Polski Augusta III), zaś ojcem – Ludwik Ferdynand (syn polskiej królewny Marii Leszczyńskiej). Ich młodszy syn – Ludwik XVIII – miał na drugie imię Stanisław, na cześć polskiego pradziada. Po śmierci Ludwika XVI polski dwór królewski ogłosił 6 tygodni żałoby. Publicysta, ksiądz Piotr Świtkowski, pisał wtedy: „Ludwik XVI zawsze cnotliwy, na szacunek całego świata zasługujący, padł zemsty niesłusznej ofiarą. Zapamiętali poddani skąpali się we krwi swego monarchy, który nie tchnął tylko ojcowskim ku nim przywiązaniem, nie szukał tylko uszczęśliwienia”. Polscy biskupi w listach pasterskich nakazali wiernym, aby gorliwie śpiewali w kościołach podczas wszystkich nabożeństw przez cały miesiąc psalm żałobny za duszę króla Ludwika. Czujemy się kontynuatorami tej tradycji.

Zapraszamy tedy wszystkich kontrrewolucjonistów na ul. Piękną w Warszawie w dniu 21 stycznia (niedziela), o godzinie 10.00.

A ponadto:

Przeciwko prawom wymierzonym w rodzinę, w macierzyństwo, a także często, choć szczęśliwie nie w naszym kraju, również w sam Kościół. Chcemy również przez to powiedzieć, że demokracja nie może być traktowana jako wartość sama w sobie. Pamiętamy, co powiedział nasz wielki rodak, św. Jan Paweł II: „Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Matecznikiem demokracji odrzucającej wartości była właśnie rewolucyjna Francja.

Stąd też w tym dniu odbędą się liczne wydarzenia wspominające tragiczne wydarzenia sprzed 225 lat. Najpierw, w sobotę 20 stycznia, o godz. 19 odprawiona zostanie msza święta rekwiem w intencji króla Ludwika XVI i ofiar rewolucji. Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/195600280993406.

21 stycznia przede wszystkim o godz. 10 przed ambasadą Republiki Francuskiej przy ul. Pięknej 1 w Warszawie odbędzie się manifestacja upamiętniająca dobrego króla Ludwika. Na portalu FB (https://www.facebook.com/events/239690816569102/) udział w niej deklaruje 75 osób, dalsze 520 deklaruje zainteresowanie. Organizatorem obu wymienionych wyżej wydarzeń jest p. Adrian Zimny.

O godz. 11:00 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Berżnikach, gmina Giby odprawiona zostanie msza święta w intencji króla Ludwika XVI i ofiar rewolucji. Organizatorem wydarzenia jest p. Wojciech Stawiszyński. Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/578253319172880.

O godz. 14:00 w kościele pod wezwaniem św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie zostanie odprawiona msza święta w identycznej intencji. Jest to regularna msza niedzielna, więc należy się spodziewać wysokiej frekwencji. Organizatorem wydarzenia jest p. Jan Abgarowicz. Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/368659570261773

W dniu 20 stycznia w Warszawie w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących przy ul. Wilczej 7 o godzinie 18 odbędzie się msza święta w intencji króla Ludwika XVI i innych ofiar rewolucji francuskiej.

Msza św. w Poznaniu będzie w sobotę, 20, o godz. 17 w Katedrze. Organizatorem jest poznański oddział Prawicy RP.

Za: konserwatyzm.pl, prawy.pl

[bsa_pro_ad_space id=4]