Zauważamy: Niemcy chcą postawić Polakom pomnik. Czy postawią szybko ?

0
80

Komentarz redakcji: Zobaczymy, czy tylko chcą, czy też postawią. Na gruncie polsko-niemieckiego pojednania, narodu katów i narodu ofiar II wojny światowej może powstać trwały pokój w Europie. Ale za słowami, muszą pójść czyny! Polska straciła 20% swojej przedwojennej populacji, w tym większość elity intelektualnej (Piaśnica, Palmiry i wiele innych miejsc, Katyń, Miednoje, Charkow i wiele innych ze strony Sowietów, Wołyn i Małopolska Wschodnia ze strony nacjonalistów ukraińskich powiązanych z Niemcami w czasie II wojny światowej) i kilku tysięcy kapłanów i zakonników (np. KZ Dachau).


W centrum Berlina stoją już trzy pomniki poświęcone ofiarom III Rzeszy: pomordowanym Żydom, homoseksualistom i Romom. Wkrótce może powstać kolejny – poświęcony pomordowanym Polakom. Pod pomysłem powstania monumentu podpisało się wielu znanych niemieckich polityków. Pismo ma zostać przekazane posłom do Bundestagu.

W Berlinie zrodził się pomysł zbudowania pomnika poświęconego pomordowanym w czasie II wojny światowej Polakom.

Niemcy chcą uczcić pamięć pomordowanych Polaków

Pod inicjatywą powstania pomnika podpisuje się coraz więcej znanych niemieckich polityków. Niebawem pismo z pomysłem stworzenia miejsca pamięci zostanie przekazane posłom do Bundestagu.

Projektem zarządza i go koordynuje były szef Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego, a także emerytowany urbanista, Florian Mausbach, który znalazł nawet idealne miejsce, w którym mógłby stanąć pomnik.

Mausbach chce, by monument stanął w centrum Berlina na Askanischer Platz. W tym miejscu ma powstać także muzeum wypędzonych.

Kiedy powstanie pomnik?

Zapewne za kilka, a może nawet kilkanaście lat. Monument pomordowanych Żydów powstał 15 lat temu…


Za: Mypolacy.de