Dokonania i zaniechania pierwszych miesięcy nowego rządu

0
1143
[bsa_pro_ad_space id=5]

Prof. Jerzy Robert Nowak

[bsa_pro_ad_space id=8]

„Plusy dodatnie” rządu B. Szydło

Najważniejszymi cechami zmian dokonywanych w ostatnich paru miesiącach jest to, że podobnie jak na Węgrzech Orbána, są one szybkie i twarde, bez niepotrzebnych kompromisów.

Dzięki małej ustawie medialnej przeprowadzone zostały przełomowe zmiany na czele Radia i Telewizji. Dobrze, że usunięto największych szkodników, choć zmiany ciągle wydają się zbyt powolne. Zdumienie budzą niektóre pominięcia przy nominacjach na ważne stanowiska w Radiu i Telewizji. Szczególnie rażącym faktem wydaje się pominięcie przy obsadzie nowych stanowisk tak świetnego i doświadczonego dziennikarza jak Wojciech Reszczyński, który ma za sobą 13 lat jakże owocnej pracy na czele założonego przez niego dynamicznego Radia Wawa, a przedtem sporo lat w tak ciekawym dzięki niemu Teleexpresie, w TVP.

Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego przywróci poprzedni wiek emerytalny z przed czasu tzw. reformy PO z 2012 r. w tej sprawie.

Konsultacje i uchwalenie „programu 500+” –  ustawy „O pomocy państwa w wychowaniu dzieci”, w sprawie przyznania 500 zł na 1 dziecko.

Przywrócenie dobrowolności pójścia dzieci do szkoły w wieku 6 lat.

Rząd pracuje intensywnie nad tzw. projektem mieszkań dla rodzin, który pilotażowo ma zostać uruchomiony jeszcze w 2016 r. W myśl projektu państwo ma gwarantować wybudowanie mieszkania przez dewelopera na gruncie przekazanym przez państwo oraz spłatę kredytów, które mają być uwzględniane w miesięcznym czynszu. (Por. A. Gajcy : Pracowite półrocze PiS, „Rzeczpospolita” 4 stycznia 2016 r.)

W lutym br. ma być skierowany do Sejmu projekt ustawy o płacy minimalnej, która ma wynosić 12 zł dla umów –zleceń. Ma to utrudnić zatrudnianie ludzi na umowach śmieciowych,. Nowa stawka minimalna ma obowiązywać od 1 lipca br.

Prawie w całości jest już przygotowany projekt ustawy zmierzającej do podwyższenia do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Ciągle za mało eksponowany jest wielki sukces rządu B. Szydło na szczycie klimatycznym w Paryżu.

Najwięcej efektywnych działań widzimy w resorcie sprawiedliwości, gdzie tak doświadczony minister Zbigniew Ziobro powołał na wiceministrów bardzo dynamicznych zastępców : Bogdana Święczkowskiego i Patryka Jakiego. Przypominam niektóre z ważniejszych posunięć tego resortu:

– Doprowadzenie do przegłosowania w Sejmie i Senacie ustawy łączącej urząd ministra sprawiedliwości i generalnego prokuratora, kończącej z faktycznym ubezwłasnowolnieniem szefa resortu.

– Nader ważna jest zapowiedź powołania specjalnej komisji w sprawie podsłuchów w czasach rządów Platformy. Jak komentował to prof. Ryszard Bugaj w „Polska the Times” z 25 stycznia 2016 r.: PiS ma tutaj poważne rezerwy, to znaczy, jeżeli będzie komisja śledcza dotycząca podsłuchów, jeżeli zostaną ujawnione podsłuchy, które nie zostały jeszcze ujawnione, a jest ich cała masa przecież, to sytuacja PO będzie fatalna”. (podkr. – JRN).

– Zaplanowanie powołania komisji śledczych dla zanalizowania przyczyn tak wielkich zaniedbań w przygotowaniu lotu do Smoleńska, w Smoleńsku, jak i dla zbadania nieprawidłowości, których się dopuszczono podczas śledztwa prowadzonego za rządów PO. Zmieniono w ten sposób poprzednią jakże karygodną decyzję o umorzeniu całej sprawy

– Zapowiedź powołania komisji śledczej dla zbadania nieprawidłowości, których się dopuszczono podczas śledztwa prowadzonego za rządów PO.

 

Dalsza część artykułu dostępna w nr.10 Polityki Polskiej

[bsa_pro_ad_space id=4]