Warszawa, 11 lipca 2024 – 81. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. Marsz Pamięci.

0
36
[bsa_pro_ad_space id=5]

W ramach obchodów 81. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu, 11 lipca 2024 roku w Warszawie odbędzie się Marsz Pamięci o Ofiarach Ukraińskiego Ludobójstwa. Wydarzenie to, organizowane od kilkunastu lat zawsze 11 lipca, gromadzi setki uczestników pragnących oddać hołd pomordowanym Polakom oraz domagać się sprawiedliwości.

Organizatorzy i program marszu

Marsz jest organizowany przez Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych oraz Fundację Wołyń Pamiętamy. Na czele tych organizacji stoją Andrzej Łukawski i Katarzyna Sokołowska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00 Mszą św. w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach, która zostanie odprawiona w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Po Mszy, około godziny 17:00, uczestnicy wyruszą ulicami Warszawy w kierunku Starego Miasta, zatrzymując się pod Tablicą Wołyńską na ul. Krakowskie Przedmieście 64, gdzie przewidziano krótkie, okolicznościowe wystąpienia.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Warszawa, 11 lipca 2024 – 81. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. Marsz Pamięci. Marsz Kresowy 2024 jpg

Główne Hasła Marszu: Ekshumacje i penalizacja Banderyzmu

Wśród głównych postulatów tegorocznego marszu znajdują się dwa kluczowe żądania:

  1. Odblokowanie Ekshumacji Polaków – Uczestnicy domagają się wznowienia ekshumacji Polaków pomordowanych podczas ludobójstwa na Kresach. Ekshumacje te są niezbędne do godnego pochówku ofiar i oddania im należnej czci.
  2. Penalizacja Banderzyzmu – Pod hasłem „Polska wolna od banderyzmu” organizatorzy domagają się wprowadzenia przepisów prawnych penalizujących propagowanie ideologii OUN i UPA. Projekt ustawy, który trafił do Sejmu, zakłada wprowadzenie do art. 256 kodeksu karnego zapisów przewidujących karę do 3 lat więzienia za pochwalanie działalności UPA i propagowanie ideologii OUN.

Antoni Dąbrowski: Głos ocalonego

Wśród zaproszonych gości będzie Antoni Dąbrowski, ocalony z Rzezi Wołyńskiej, który jest zasłużonym działaczem kresowym. Pan Dąbrowski, który cudem uniknął śmierci podczas ukraińskiego ludobójstwa, otwarcie sprzeciwia się szerzeniu ideologii skiej w Polsce. Jego historia przypomina o tragedii, której ofiarami padły tysiące Polaków.

Za swoje poglądy i mówienie prawdy był ścigany przez Prokuraturę Rejonową Praga-Północ i prok. Młynarczyka za rzekomą “mowę nienawiści” wobec Ukraińców.

Kampania Informacyjna Fundacji Wołyń Pamiętamy

Fundacja Wołyń Pamiętamy prowadzi intensywną kampanię informacyjną na terenie całej Polski. W ramach tej inicjatywy, na przełomie czerwca i lipca, około 800 wolontariuszy rozwiesiło 40 tysięcy plakatów, przypominających o ofiarach ludobójstwa i postulujących sprawiedliwość. Akcja ta ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tragedii Kresów i mobilizację społeczeństwa do wspierania postulatów marszu.

Kontekst historyczny i współczesny

Wydarzenia na Wołyniu i w innych częściach Kresów Wschodnich, gdzie w latach 1943-1945 doszło do masowych mordów na Polakach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów, pozostają bolesnym rozdziałem w historii Polski. Organizatorzy marszu podkreślają, że pamięć o tych wydarzeniach oraz dążenie do sprawiedliwości są kluczowe dla budowania zdrowych relacji polsko-ukraińskich.

Marsz Pamięci o Ofiarach Ukraińskiego Ludobójstwa nie jest tylko wydarzeniem upamiętniającym przeszłość, ale również apelem o przyszłość, w której prawda historyczna i sprawiedliwość będą miały swoje należne miejsce. Organizatorzy liczą na szerokie poparcie społeczne i polityczne dla swoich postulatów, wierząc, że tylko w ten sposób możliwe będzie zamknięcie tej bolesnej karty historii.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego przez Ukraińskich Nacjonalistów – coroczne obchody w Kędzierzynie-Koźlu

[bsa_pro_ad_space id=4]