Memorandum ws. wyłączenia Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu zbrojeniowego z walk partyjnych i politycznych

0
365
[bsa_pro_ad_space id=5]

Memorandum w sprawie wyłączenia Sił Zbrojnych RP oraz polskiego przemysłu zbrojeniowego z walk partyjnych i politycznych

My, niżej podpisani emerytowani przedstawiciele Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej
oraz przedstawiciele związani z polskim przemysłem zbrojeniowym, uważamy że;

[bsa_pro_ad_space id=8]
 1. Wobec narastających konfliktów na arenie międzynawowej oraz możliwości eskalacji wojny
  u naszych granic, wszystkie polskie siły społeczne i cała klasa polityczna, powinna skupić swą uwagę na zapewnieniu państwu polskiemu bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, w tym również bezpieczeństwa militarnego.
 2. Dwie decydujące o bezpieczeństwie militarnym sfery naszego życia: Siły Zbrojne RP oraz polski przemysł zbrojeniowy, powinny być wyłączone z destrukcyjnych walk partyjnych oraz chronione przed naciskami zewnętrznymi i wewnętrznymi różnych grup interesów.
 3. Należy natychmiast przystąpić do racjonalnej i skutecznej odbudowy Sił Zbrojnych i polskiego przemysłu zbrojeniowego w oparciu o kadry wyłonione według kryteriów:a) kompetencje moralne i zawodowe b) bezwzględna lojalność wobec interesów państwa polskiego.
 4. Przyjęty na zasadzie ogólnopolitycznego konsensusu program odbudowy Sił Zbrojnych
  i przemysłu zbrojeniowego powinien być konsekwentnie realizowany, bez względu na zmieniające się układy sił politycznych i gabinety rządowe, zachowując swą ciągłość organizacyjną i kadrową.
 5. Natychmiastowo powinien być przyjęty pakiet ustaw ułatwiający inwestowanie w produkcję uzbrojenia. Należy rozluźnić dotychczasowe prawne i finansowe bariery w tym zakresie, stworzyć szybkie ścieżki procedur inwestycyjnych i budowlanych na potrzeby produkcji specjalnej, koszar, ośrodków szkolenia, lotnisk itp.
 6. Państwo powinno stworzyć zachęty dla prywatnego polskiego kapitału inwestującego w produkcję uzbrojenia, w tym również dla kapitału polonijnego. W obszarach, gdzie polski kapitał finansowy i technologiczny byłby niewystarczający, należy pozyskiwać produkcyjny kapitał zagraniczny.
 7. Należy powrócić do zakupów z zagranicy najlepszych z możliwych licencji i technologii na produkcję uzbrojenia i szybko wdrażać je do produkcji w Polsce, jednocześnie powołując nowe zespoły naukowców i konstruktorów, w oparciu o polskie zaplecze naukowo-techniczne.
 8. W oparciu o argument Polski, jako wysuniętej rubieży obronnej Świata Zachodu, należy umiejętnie uzyskać od naszych sojuszników kompetencje i technologie militarne, by natychmiast wdrożyć je w naszym systemie obronnym i przemysłowym.

                                                                                  Warszawa, 21.09.2023 rok.

PODPISALI:

Gen. br. Edward Gruszka
Gen. br. Tadeusz Wilecki
Gen. dyw. Janusz Bronowicz
Gen. dyw. Andrzej Wasilewski
Wiceadmirał dr Henryk Sołkiewicz
Gen. bryg. Jarosław Kraszewski
Płk. Mieczysław Jarońko, były attaché obrony w Kuwejcie
Stanisław Janas – Przewodniczący Komisji ON Sejmu IV Kadencji
Alicja Olechowska – posłanka Sejmu IV-VII kadencji
Kazimierz Romański – były ambasador
Dr Henryk Siodmok – menadżer, ekonomista, absolwent MBA
Roman Strzemiecki – były ambasador
Prof. Bogdan Szulc – wykładowca Akademii Obrony Narodowej
Romuald Starosielec – red. nacz. miesięcznika „Polityka Polska”

WERSJA PDF PONIŻEJ

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
[bsa_pro_ad_space id=4]