Elon Musk zaprezentował chip mózg-komputer

0
258

Firma Neuralink Elona Muska, w czasie transmitowanego na żywo wydarzenia pokazała chip, który ma pozwalać na łączenie mózgu z komputerami. Na razie wszczepiono go świni. W przyszłości taki układ ma pomagać ludziom sparaliżowanym, pozwalać na sterowanie różnymi urządzeniami, grami, a nawet na podłączenie do sztucznej inteligencji – twierdzą autorzy rozwiązania.

Założony przez Elona Muska startup Neuralink postawił sobie cel, aby pewnego dnia zacząć łączyć mózgi z komputerami. W trakcie transmitowanej online prezentacji firma pokazała prototyp chipu, który w przyszłości ma właśnie to umożliwić. W trakcie demonstracji pokazano układ wielkości monety, który wszczepia się do czaszki. Odchodzą od niej ultra-cienkie przewody, które wędrują do mózgu.

Wcześniejsza wersja była przystosowana do mocowania za uchem.

Tym razem chip udało się już wszczepić, choć na razie tylko świni o imieniu Gertrude.

Układy tego typu mają mieć liczne zastosowania – mówią autorzy rozwiązania. Po pierwsze, mają pomagać osobom sparaliżowanym, które sterując komputerem, będą mogły komunikować się z otoczeniem.

„Jestem pewien, że w długiej perspektywie możliwe będzie przywracanie pełnej władzy nad ciałem” – powiedział Musk znany ze stwierdzenia, że „chce umrzeć na Marsie, chociaż nie w czasie lądowania”.

W podobny sposób chip ma pozwolić na sterowanie różnymi urządzeniami czy nawet komputerowymi grami.

Jednak biznesmen-wizjoner idzie dalej. Według niego możliwe będzie podnoszenie intelektualnych możliwości człowieka. Od pewnego czasu ostrzega on bowiem przed sztuczną inteligencją, która według niego (i części innych ekspertów) może przerosnąć człowieka i stworzyć dla ludzkości zagrożenie. Rozwiązanie problemu miałoby polegać na tym, że ludzie sami podłączą się do komputerów, aby za nimi nadążyć.

To na razie fantastyka, ale przynajmniej część z przedstawionych planów technicznie może być możliwa do realizacji. Inne wszczepiane do mózgu implanty już bowiem istnieją. Stosuje się je np. do stymulacji mózgu w chorobie Parkinsona czy epilepsji. Prowadzono już badania, w których z pomocą implantu sparaliżowane osoby na podstawowym poziomie komunikowały się z komputerem, poruszały ramieniem robota czy nawet własną ręką.

Nad wszczepianymi do mózgu chipami pracują też inne firmy. Jedna z nich to Kernel, założona przez Bryana Johnsona, który za 800 mln dol. sprzedał PayPalowi swój obsługujący płatności startup Braintree. Przed czterema laty właściciel Facebooka Mark Zuckerberg kupił z kolei CTRL-labs – startup, który pracuje nad nieinwazyjnymi neuronalnymi interfejsami. W 2019 roku Zuckerberg zmienił tę firmę w Reality Labs, która za cel stawia sobie „fundamentalną zmianę tego, jak komunikujemy się z technicznymi urządzeniami”.

Miliarder Musk kieruje przedsięwzięciami SpaceX, Tesla i Boring.

Jest na czele [jest twarzą tych, co to finansują – red. PP] tworzenia AI (sztucznej inteligencji), ale również wspomina o zagrożeniach. Poniżej podsumowanie na linii czasu ostrzeżeń i twierdzeń Muska na temat AI:

Sierpień 2014 – ‘Musimy być bardzo ostrożni z AI. Jej potencjał jest groźniejszy niż pociski nuklearne’.

Październik 2014 – ‘Myślę, że powinniśmy być bardzo ostrożni z AI. Jeśli miałbym zgadywać, co jest dziś największym egzystencjalnym zagrożeniem, to myślę, że właśnie AI. Więc musimy być bardzo ostrożni’.

Październik 2014‘Wraz ze sztuczną inteligencją wzywamy demona’.

Czerwiec 2016 – ‘Łagodna sytuacja z ultra-inteligentną AI polega na tym, że bylibyśmy tak dalece poniżej jej inteligencji, że bylibyśmy jak zwierzątko domowe, albo domowy kot’.

Lipiec 2017 – ‘Myślę, że AI jest jednak ryzykowna na poziomie cywilizacyjnym, nie tylko na poziomie pojedynczego człowieka, dlatego właśnie domaga się bezpieczeństwa badań’.

Lipiec 2017 – ‘Mam dostęp do wielu najnowszych odkryć AI i myślę, że ludzie powinnni się tym przejąć’.

Lipiec 2017 – ‘Wciąż podnoszę alarm, ale do czasu gdy ludzie zobaczą roboty na ulicy zabijające ludzi, nie wiedzą jak zareagować, ponieważ to wszystko wydaje się takie ulotne’.

Sierpień 2017 –  ‘Jeśli nie troszczysz się o bezpieczeństwo AI, powinieneś zacząć. Jest to dużo większe ryzyko niż Korea Północna’.

Listopad 2017 – ‘Może istnieje 5 do 10% szansa na to, aby AI była bezpieczna’.

Marzec 2018 – ‘AI jest dużo bardziej niebezpieczna niż pociski nuklearne. A więc dlaczego nie mamy nadzoru regulacyjnego ?’

Kwiecień 2018 – ‘AI jest bardzo ważną dziedziną. Wpłynie na nasze życie w sposób, który nie jesteśmy w stanie sobie teraz wyobrazić’.

Kwiecień 2018‘Moglibyśmy stworzyć nieśmiertelnego dyktatora, od którego nigdy nie moglibyśmy uciec’

Listopad 2018 – ‘Być może AI sprawi, że pójdę za nią, śmiał się jak demon i mówił – kto jest teraz zwierzątkiem’.

Wrzesień 2019 – ‘Jeśli jeszcze zaawansowana AI (powyżej bazowych botów) nie była zastosowana, aby wpływać na media społecznościowe, to już niedługo będzie’.

Luty 2020 – ‘W Tesli używanie AI do rozwiązywania autonomicznego prowadzenia pojazdu to nie tylko lukrowanie ciastka, to jest samo ciastko’.

Więcej zdjęć w artykule na dailymail

PAP, niedziela.pl,