Mailem z Waszyngtonu… CHAZ czyli CHOP z polskim akcentem

0
1312
[bsa_pro_ad_space id=5]

Dla antyrasistowskich protestów w Seattle był to bardzo aktywny weekend. Państwo- Miasto CHAZ w niezmienionej formie sześciu ulic na krzyż jest tam nadal, ale jego mieszkańcy postanowili zmienić jego nazwę na CHOP (Capitol Hill Organized Protest), czyli Zorganizowany Protest na Capitol Hill. Brzmi to równie egzotycznie, ale podobno ma większy sens. Po sformułowaniu żądań jego mieszkańcy zaczęli formułować listę potrzebnych im rzeczy, która jest jeszcze dłuższa niż lista żądań. Tak naprawdę to potrzebne jest wszystko, od skarpetek po papier toaletowy, bo po tygodniu protestowania w nowym, “własnym“ państwie często pod niebem, czasem w namiocie, czasem na gołej ziemi niektórzy członkowie nowego państwa poczuli, że czegoś im brak. Rdzenni mieszkańcy przestali patrzeć na nich przyjaźnie, wrogości nie było, ale wylewności już też nie. Pierwsze nieporozumienia pojawiły się po 4 dniach, gdy “warlord” zaproponował nowa grę, w która jeszcze nie wszyscy potrafili grać. Duża grupa usiadła na ziemi i “warlord” zapytał, kto ma pieniądze do podzielenia się z tymi, którzy ich nie mieli. Zapadła cisza, po chwili “warlord“ podniósł poprzeczkę i zapytał która biała osoba ma 10 dolarów, żeby dać je swoim czarnoskórym kolegom lub koleżankom. Kilka osób z nieukrywaną niechęcią zaczęło grzebać w kieszeniach. „Co wy sobie myślicie – wrzasnął war lord – nie macie 10 dolarów, a co będzie kiedy będziecie musieli oddać nam swoje domy i samochody“. Wyraźny szum niezadowolenia przebiegł przez białoskórą część zgromadzenia, zwłaszcza, że podczas poprzedniej nocy były dwa przypadki kradzieży oraz napaść na kaznodzieję. Z zamkniętego namiotu zginął komputer Apple i kilka drobiazgów, a w zaparkowanym samochodzie przy wejściu na teren CHOP zostało wybite okno i zginęły kluczyki. Kaznodzieję powalono na ziemię, i mówił coś o miłosierdziu Chrystusa, ale nikt go nie słuchał. Następnie robiono mu nieprzyzwoite propozycje i wyniesiono na teren poza miasto.

[bsa_pro_ad_space id=8]

UWAGA: W 2009 r. WHO zmieniła definicję pandemii z “wielkiej liczby zgonów” na “wielką liczbę zarażeń”


Przebiegowi wypadków w CHAZ-CHOP towarzyszyły nie tylko długie dyskusje telewizyjne, ale także wystąpienie starszych, czarnoskórych przywódców miasta, wielu z nich związanych z policją i z szefem policji Seattle, czarnoskórą Angelą King, całkiem przytomną kobietą, która domyśla się jakie gromy spadną na jej głowę i która nie zamierzała kryć gubernatora z demokratycznej lewicy i burmistrzyni Seatlle, która dwa dni temu zaproponowała uprzejmie (na szczęście na odległość) prezydentowi Trumpowi, żeby się schował do bunkra. Faktem jest, że stan jest demokratyczno- socjalistyczny i że członków Antify przyjęła ta sama pani burmistrz prawie z honorami, to jednak tego było za dużo. Trump, który stara się rozprawić z komunistami z Nowego Jorku i z New Jersey, takimi jak de Blasio i Giuliani za to, jak potraktowali swoich własnych obywateli stanowych w okresie epidemii, oświadczył, że najlepiej będzie, jeśli ona wykona swoją pracę, a on wykona swoją powinność. Niewątpliwie w zmaganiach z motłochem nie pomaga 80 tysięcy więźniów zwolnionych z więzień w okresie COVID 19, których się wszyscy boją włącznie z kierowcami tirów i samochodów dostawczych, i którzy postanowili nie wjeżdżać do miejsc najbardziej zaludnionych i niebezpiecznych. Zrywa to ledwo rodzący się łańcuch dostawczy, na którym wiele osób polega. Poza wszystkim koronawirus zaatakował ponad stu więźniów w Coyote Ridge Prison we wschodnim Waszyngtonie i trzeba będzie podjąć jakiejś środki zaradcze, żeby to się wszystko nie rozeszło na cały stan.

Ale gdzie są w tym wszystkim polskie akcenty ? Otóż są. Jack Posobiec, urodzony w polskiej rodzinie w Pennsylwanii, absolwent katolickiej szkoły, a potem Temple Uniwersity College, jest autorem wielu artykułów, robi filmy, udziela się w polityce od wielu lat. Jego rodzice byli demokratami, on jest republikaninem. Bez wchodzenia w szczegóły on i jego współpracownik weszli na teren państwa CZAZ-CHOP – i przez trzy dni nagrywali to, co tam się dzieje (zwłaszcza w nocy). Robili to w specjalnym celu, który wyłapie każdy, kto obejrzy to z trudem zrobione nagranie. Idzie ono bezpośrednio do najwyższych władz USA i zawiera wiele informacji o tym, co się w CHOP dzieje. Nagranie jest w języku angielskim i proszę o zachowanie go dla siebie jeszcze przez jakiś czas.

Nie przegrywamy i nie dzielimy się jeszcze.

LINK DO NAGRANIA [platformy Apple i Android]

Dziękuję, Margaret Wirkus

 

[bsa_pro_ad_space id=4]