W 2019 roku 69 procent spraw zostało wygranych prawomocnie przez klientów banków

0
1462
[bsa_pro_ad_space id=5]
W czwartym kwartale, już po wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubak, w ok 75% przypadków  konsumenci wygrali prawomocnie. W 2020 100% wygranych po stronie konsumentów (10 wygranych w pierwszej instancji, żadnej porażki) do 15 stycznia.

15 stycznia 2020, podczas konferencji z okazji 5. rocznicy tzw. Czarnego Czwartku czyli uwolnienia przez SNB kursu CHF, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu udostępniło pełne dane i statystyki spraw sądowych dotyczących odfrankowienia i unieważnienia abuzywnych umów kredytowych w 2019 roku.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Strona społeczna pozyskuje dane o wszystkich sprawach “frankowych” i publikuje szczegółowe informacje źródłowe m.in. o dacie wyroku, sygnaturze, sędziach i podając link do orzeczenia w Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości. Dane te są w pełni weryfikowalne i dostępne publicznie na stronie nawigator.bankowebezprawie.pl.

Publikując informację o statystykach wyroków Stowarzyszenie zwraca uwagę, iż statystyki przedstawione przez lobbystów bankowych są w ocenie Stowarzyszenia tak samo wiarygodne jak niedawne wyliczenia 60 mld. strat sektora bankowego, wynikających z orzeczenia TSUE w sprawie państwa Dziubak. 

W 2019 roku 69 procent spraw zostało wygranych prawomocnie przez klientów banków wykres 1

Wykres 1. Wyroki pierwszej instancji w sprawach o unieważnienie i odfrankowienie kredytów CHF w poszczególnych kwartałach. Wygrana na wykresie oznacza wygraną konsumenta. Więcej informacji na stronie nawigator.bankowebezprawie.pl

Dr Artur Bartoszewicz (SGH) przedstawił negatywne skutki wprowadzenia tych produktów na rynek. Liczne samobójstwa, rozpady rodzin, licytacje komornicze to są skutki społeczne, wynikające z faktu, iż instytucje państwa w pewnym momencie nie spełniły swojej roli. Banki skorzystały z bierności państwa polskiego i maksymalizując swój zysk przerzuciły straty ekonomiczne na obywateli, ale także na skarb państwa. Dr. Bartoszewicz wskazał także, iż straciła na tym cała gospodarka, poprzez niższą konsumpcję, co było spowodowane zwiększeniem obciążeń ratalnych około miliona polskich rodzin.

Przedstawiono również historię Pani Ewy i Sylwii, które na początek lutego mają wyznaczoną licytację swoich mieszkań. W obu przypadkach jest ona prowadzona na podstawie nakazów zapłaty uznanych przez TSUE (2018 r. ) jako niezgodnych z prawem UE.

Podsumowano również działania Stowarzyszenia w poprzednich 5 latach oraz plany na 2020 r.

Więcej szczegółów na bankowebezprawie.pl

Fot. Jedna z demonstracji organizowanych przeciw banksterom w latach 2015-2019

[bsa_pro_ad_space id=4]