Bez Kościoła nie byłoby sukcesu Powstania Wielkopolskiego

0
968
[bsa_pro_ad_space id=5]

Prof. Grzegorz Kucharczyk:

[bsa_pro_ad_space id=8]
Bez pracy Kościoła katolickiego, sukces Powstania Wielkopolskiego byłby niemożliwy. Niemiecki zaborca usiłował zgermanizować polskie chłopstwo i podzielić polski naród; to się nie udało dzięki wielkiemu zaangażowaniu duchowieństwa w budowanie tożsamości narodowej. Mówił o tym prof. Grzegorz Kucharczyk.

 =================

27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie. Trwało do 16 lutego roku 1919. O jego wadze mówił na antenie „Aktualności dnia” Radia Maryja historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.

 Jak podkreślił, o powstaniu pamiętać należy nie tylko dlatego, że było zwycięskie, ale również dlatego, że pokazało „pewien model patriotyzmu, który przez cały wiek niewoli i rozbiorów był na polskiej ziemi kultywowany”.

 Historyk przypomniał, że wielkopolski zryw był kulminacją „długofalowego przygotowywania Polaków w Wielkopolsce czy w całej szeroko pojętej dzielnicy pruskiej do podjęcia walk o niepodległość”. Prof. Kucharczyk zauważył, że przygotowaniem do powstania była wielka praca narodowościowa i patriotyczna wykonana w XIX wieku.  Bez obecności polskich duchownych zwłaszcza tam na dole, w parafiach, to byłoby niemożliwe  ocenił.

 Według prof. Kucharczyka Niemcy starali się rozbić polską wspólnotę na dwie części. Jedną była elita, której, jak mówił sam kanclerz Otto von Bismarck, zgermanizować się nie dało, drugą – chłopstwo. Z polskich chłopów według historyka „chciano stworzyć lojalnych, polskojęzycznych poddanych króla pruskiego”. Te zamiary poniosły jednak klęskę, co jak podkreślił rozmówca „Aktualności dnia”, jest „wielką zasługą Kościoła i duchowieństwa”.

 – Przejście do polskości musiało biec przez Kościół. Jeśli popatrzymy na samo wydarzenie powstańcze, to co towarzyszyło walkom powstańczym i politycznemu tłu Powstania Wielkopolskiego – tam także mamy duchownych – stwierdził historyk.

Za: pch24.pl, radiomaryja.pl

Fot. Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, postawiony przez mieszkańców miasta w 1932 roku. Pomnik zburzyli Niemcy w 1939 roku po agresji na Polskę. Wysadzenie obiektu było w ich oczach zemstą za wcześniejsze zburzenie pomnika Bismarcka.

WIĘCEJ INFORMACJI O POMNIKU WDZIĘCZNOŚCI:

Poniżej odsłonięcie Pomnika Wdzięczności w 1932 roku:

Bez Kościoła nie byłoby sukcesu Powstania Wielkopolskiego Ods%C5%82oni%C4%99cie w Poznaniu monumentalnego pomnika Wdzi%C4%99czno%C5%9Bci Serca Jezusowego 2

dr Jolanta Hajdasz – Pomnik Wdzięczności w relacjach prasy międzywojennej  [WIDEO]

Rozmowy niedokończone: Pomniki wdzięczności za niepodległość w Poznaniu [WIDEO]

Rozmowy niedokończone: Powstanie Wielkopolskie i odbudowa Pomnika Wdzięczności cz.I [WIDEO]

Pomnik Wdzięczności Najświętszego Serca Pana Jezusa [wnet.fm]


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

W walce o Wielkopolskę i Śląsk. Działalność niepodległościowa Wojciecha Korfantego (cz. 1)

O wiośnie 1918 roku, Dowborze i Hallerze. To jest 100-lecie! Całość-Wolność-Niepodległość!

[bsa_pro_ad_space id=4]