Intensywne, zakrojone na gigantyczną skalę przygotowania do 75. rocznicy tzw. „wyzwolenia” KL Auschwitz Birkenau w dn. 27 stycznia. Apel do polskich żyjących więźniów.

0
2219
[bsa_pro_ad_space id=5]
Moje niedawne dziennikarskie doświadczenie obserwowania dla magazynu „Polityka Polska” wizyty kanclerz RFN A. Merkel w byłym niemieckim obozie KL Auschwitz Birkenau przekonuje, że intensyfikowany jest proces zawłaszczania pamięci o KL Auschwitz i redukowania znaczenia tego miejsca wyłącznie do symbolu Holokaustu europejskich Żydów oraz tworzenia tu swoistego sanktuarium „religii Shoah”.

Obecność w Auschwitz 6 grudnia prezydenta Światowego Kongresu Żydów, Ronalda S. Laudera, który osobiście oprowadzał niemiecką kanclerz po pracowniach konserwatorskich Muzeum, to tylko drobny przykład, kto czuje się dziś faktycznym gospodarzem tego miejsca.

[bsa_pro_ad_space id=8]

W tym kontekście nie jest chyba przypadkiem to, co kilka miesięcy temu w wywiadzie dla tygodnika Karnowskich W SIECI powiedział J. Daniels:

„Muzeum w Auschwitz powinna zarządzać międzynarodowa instytucja, mająca własną straż. Chodzi o to, by te miejsca maksymalnie oderwać od współczesnej Polski. Moim zdaniem to nie wy powinniście też płacić za ich utrzymanie”.

Nie powinno więc zaskakiwać, że w komunikacie prasowym Światowego Kongresu Żydów z 6.12.2019 rolę polskiego premiera zredukowano do jednej z osób towarzyszących p. Merkel w czasie jej oficjalnej wizyty w dawnym niemieckim obozie.

Już po zakończeniu oficjalnej części uroczystości byłam świadkiem wypowiedzi asystenta R. Laudera, ujawniającego szczegóły pobytu prezydenta ŚKŻ w Polsce, o czym niestety nie informowały żadne polskie media.

Tak więc Ronald S. Lauder przyleciał prywatnym samolotem do Balic. Przejazd na teren byłego obozu Auschwitz Birkenau odbywał on nie tylko w asyście własnych bodyguards, ale także w eskorcie polskiej policji państwowej przydzielonej mu na cały czas pobytu w Małopolsce.

Zaraz po zakończeniu oficjalnej części uroczystości z A. Merkel, Ronald Lauder odleciał z Balic do Warszawy, gdzie miał już zaplanowane spotkanie z min. kultury R. Glińskim.

W polskich mediach, ale także na stronach TT ministerstwa nie ma śladu informacji o czym rozmawiano.

Równocześnie chcę przypomnieć, że trwają intensywne, zakrojone na gigantyczną skalę organizacyjną i finansową przygotowania do 75. rocznicy tzw. „wyzwolenia” KL Auschwitz Birkenau w dn. 27 stycznia 2020r.

Dla środowisk i organizacji kultywujących pamięć o Shoah rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice:

 • 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance;
 • oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz stąd główne światowe obchody organizowane są w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Jak czytamy w komunikacie Muzeum Auschwitz Birkenau:

„Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 2020 r. będą byli więźniowie obozu Auschwitz. Spodziewamy się, że 27 stycznia 2020 r. do Miejsca Pamięci przybędzie ich z całego świata ok. 200. Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Swoją obecność potwierdza także coraz więcej polskich więźniów obozu.

– Zaproszenia wysłaliśmy do wszystkich byłych więźniów, z którymi mamy kontakt. Jednak oczywiste jest to, że zadbamy o każdego, kto tylko wyrazi chęć uczestnictwa. Przygotowane są miejsca noclegowe i cała opieka logistyczna. Każdemu ze świadków historii będzie także towarzyszyć jeden opiekun. Cały czas czekamy na informacje i zgłoszenia. Prosimy o kontakt ze zespołem organizacyjnym obchodów – poinformował rzecznik prasowy Muzeum B. Bartyzel.”

Już z tych pobieżnych informacji wynika, że środowiska żydowskie wspierane i zarządzane przez Światowy Kongres Żydów uczynią wszystko, aby ten dzień obchodzony był pod dyktando ich narracji historycznej, z której świadomie wymazano początki KL Auschwitz, utworzonego wiosną 1940r. dla eksterminacji Polaków, a zwłaszcza polskich elit intelektualnych i przywódczych. Ze świadomości społeczeństw Zachodu ma bowiem zniknąć fakt, że to Polacy byli głównymi ofiarami tego miejsca w pierwszych dwóch latach funkcjonowania obozu.

W imieniu własnym, a także Zjednoczenia Polskiego w Niemczech, którego jestem członkiem, zwracam się do Państwa z gorącym apelem o jak najszybsze zebranie i przekazywanie informacji dotyczących żyjących jeszcze polskich byłych więźniów KL Auschwitz, których powojenne losy rzuciły do Ameryki, Kanady lub innych krajów regionu. Zostało jeszcze kilka tygodni, by spróbować zorganizować delegację tych osób, które mają prawo przybyć do Polski z jedną osobą towarzyszącą. Muzeum twierdzi, że zaprasza wszystkich byłych więźniów, których posiada w swojej bazie danych, jednak sygnały docierające z Polski wskazują, że priorytetowo traktuje się zwiezienie 27 stycznia przede wszystkim „Holokaust survivors”. Stąd zaangażowanie finansowe ŚKŻ, by opłacić im kosztowną podróż do Europy.

Proszę, by jak najszybciej zasięgnęli Państwo w swoich środowiskach informacji o Polakach, byłych więźniach KL Auschwitz, którzy czuliby się jeszcze na siłach pojechać w styczniu do Polski, by dać świadectwo martyrologii narodu polskiego w KL Auschwitz i innych niemieckich katowniach czasów wojny. Prawdopodobnie będzie to jedna z ostatnich ku temu okazji.

To b. ważne ze względu na rangę uroczystości, potwierdzoną listą oficjalnych gości.

Wiadomo, że przybędą:

 • Hiszpania – Jego Królewska Mość Filip VI król Hiszpanii
 • Niderlandy – Jego Wysokość Król Willem-Alexander, Jej Wysokość Królowa Máxima, Premier Mark Rutte
 • Szwecja – następczyni tronu, Jej Królewska Wysokość księżniczka Wiktoria, Premier Stefan Löfven, Przewodniczący Parlamentu Andreas Norlén
 • Finlandia – Prezydent Sauli Niinistö
 • Izrael – Prezydent Reuven Rivlin
 • Malta – Prezydent George William Vella
 • Niemcy – Prezydent Frank-Walter Steinmeier
 • Polska – Prezydent Andrzej Duda
 • Szwajcaria – Prezydent Szwajcarii
 • Grecja – Premier Kyriakos Mitsotakis
 • Estonia – Minister ds. Populacji Riina Solman

Podaję email do Muzeum, pod którym można zgłaszać nazwiska byłych więźniów, chcących osobiście wziąć udział w obchodach: [email protected]

W razie jakichkolwiek trudności proszę o informację, by móc na bieżąco podejmować ewentualne interwencje.

W razie dalszych pytań lub sugestii w tej sprawie jestem do Państwa dyspozycji

Serdecznie pozdrawiam

Agnieszka Wolska

P.S. Mój list mogą Państwo rozpowszechniać także we własnych środowiskach, które nie znalazły się w rozdzielniku powyższej korespondencji.

Fot. Wizyta kanclerz Merkel w Niemieckim Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu (okupowana Polska – occupied Poland) SHAHAR AZRAN / dpa

[bsa_pro_ad_space id=4]