[bsa_pro_ad_space id=5]
2 października 2019 roku odbyła się w Warszawie debata ekonomistów i prawników organizowana przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i Forum Prawników Finansowych. W trakcie debaty dyskutowano nie tylko potencjalne skutki dzisiejszego wyroku TSUE (zob. 2.10 wyrok korzystny dla kredytobiorców), ale i pozycje instytucji zwanych bankami w systemie ustrojowym Polski, ich nadzwyczaj uprzywilejowaną pozycję względem innych sektorów gospodarki, a także brak nadzoru ze strony KNF.
Pojawiły się istotne wątki, co zrobić, aby sektor finansowy działał w zgodzie z interesem społecznym, gdyż jak widać szczególnie na przykładzie „rodzin frankowych”, przemocy finansowej i wielu tragedii, których doświadczyły, sektor ten nie służy rozwojowi społeczeństwa, lecz napędza spiralę długów, prowadzącą do wzrostu cen, i w konsekwencji do nieszczęścia wielu warstw społecznych, z użyciem komorników i sądów, działającym jakże często bez uwzględnienia sytuacji kredytobiorcy.
W debacie wzięli udział:
[bsa_pro_ad_space id=8]
- Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska
- Prof. Witold Modzelewski
- Prof. Witold Orłowski
- Dr Artur Bartoszewicz
- Ekonomista i poseł Janusz Szewczak
Dla uczestnika tej debaty, autora niniejszej notki, była ona znacznie bardziej pouczająca w kontekście wyborów 2019, niż jakakolwiek debata TVP przed wyborami 2019.
Warto wysłuchać całej debaty (1h 50 min), ale fragment wypowiedzi dr Bartoszewicza z SGH.
Za: bankowebezprawie.pl
[bsa_pro_ad_space id=4]