Debata ekonomiczno-prawna o “frankowiczach”, TSUE, pozycji banków w Polsce, nadzorze ze strony państwa [WIDEO]

0
497
2 października 2019 roku odbyła się w Warszawie debata ekonomistów i prawników organizowana przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i Forum Prawników Finansowych. W trakcie debaty dyskutowano nie tylko potencjalne skutki dzisiejszego wyroku TSUE (zob. 2.10 wyrok korzystny dla kredytobiorców), ale i pozycje instytucji zwanych bankami w systemie ustrojowym Polski, ich nadzwyczaj uprzywilejowaną pozycję względem innych sektorów gospodarki, a także brak nadzoru ze strony KNF.
Pojawiły się istotne wątki, co zrobić, aby sektor finansowy działał w zgodzie z interesem społecznym, gdyż jak widać szczególnie na przykładzie “rodzin frankowych”, przemocy finansowej i wielu tragedii, których doświadczyły, sektor ten nie służy rozwojowi społeczeństwa, lecz napędza spiralę długów, prowadzącą do wzrostu cen, i w konsekwencji do nieszczęścia wielu warstw społecznych, z użyciem komorników i sądów, działającym jakże często bez uwzględnienia sytuacji kredytobiorcy.

W debacie wzięli udział:

  • Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska
  • Prof. Witold Modzelewski
  • Prof. Witold Orłowski
  • Dr Artur Bartoszewicz
  • Ekonomista i poseł Janusz Szewczak

Dla uczestnika tej debaty, autora niniejszej notki, była ona znacznie bardziej pouczająca w kontekście wyborów 2019, niż jakakolwiek debata TVP przed wyborami 2019.

Warto wysłuchać całej debaty (1h 50 min), ale fragment wypowiedzi dr Bartoszewicza z SGH.

Za: bankowebezprawie.pl