Władze USA nałożyły na Facebooka karę w wysokości 5 miliardów dolarów

0
474

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) obłożyła Facebooka karą finansową za naruszenia prywatności użytkowników tego portalu społecznościowego.

Federalna Komisja Handlu USA zdecydowała w środę, że Facebook będzie musiał zapłacić karę finansową w wysokości 5 mld dol., poinformował portal Deutsche Welle. To największa kara finansowa jaką Komisja kiedykolwiek nałożył na korporację posiadającą największym portal społecznościowy świata.

Komisja rozpoczęła postępowanie w sprawie tego jak Facebook obchodzi się z prywatnymi danymi jego użytkowników w zeszłym roku, po informacjach o tym, że firma Cambridge Analytica uzyskała wiedzę o cechach i preferencjach co najmniej 87 mln użytkowników tego portalu społecznościowego bez ich zgody, a następnie wykorzystywała pozyskaną wiedzę do profilowania propagandy wyborczej polityków, którzy ją wynajęli.

W środę amerykański urząd uznał, że Facebook nadal nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa swoim użytkownikom. „Pomimo obietnic powtarzanych miliardom użytkowników, że mogą oni kontrolować jak upowszechniane są informacje o nich, Facebook podważa decyzję klientów” – powiedział przewodniczący FTC, Joe Simons. Sama korporacja nie zgadza się z taką opinią.

Choć komisja uznała szefa Facebooka, Marka Zuckerberga za odpowiedzialnego za te nieprawidłowości w ograniczonym stopniu, w swojej decyzji zobowiązała go do osobistego skontrolowania polityki prywatności swojej korporacji pod kątem jej prawidłowości, grożąc mu kolejnymi karami.

Za: kresy.pl