Putin na międzynarodowym forum: mamy taką broń, że nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo

0
848

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jego kraj nie musi obawiać się wygaśnięcia układu rozbrojeniowego z USA, tzw. nowego START, ponieważ posiada systemy obrony gwarantujące bezpieczeństwo w długiej perspektywie czasowej.

Putin spotkał się w czwartek z szefami światowych agencji informacyjnych na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. W trakcie spotkania poruszył m.in. sprawę nowego układu START (New Strategic Arms Reduction Treaty) z 2010 roku ograniczającego liczbę głowic nuklearnych Rosji i USA, który wygasa w 2021 roku. Szef rosyjskiego państwa skomentował brak dyskusji nad przedłużeniem tego układu. „Można nie przedłużać. Nasze systemy są takie, że gwarantują bezpieczeństwo Rosji w dostatecznie długiej perspektywie historycznej” – stwierdził rosyjski prezydent. Później dodawał, że „jeśli nikt nie chce przedłużać umowy SNW-3 [nowy START – red.], to nie będziemy [przedłużać]. Już sto razy mówiliśmy, że jesteśmy gotowi, ale z nami nikt do tej pory nie negocjuje.”

Putin utrzymywał także, iż Rosja wyprzedziła inne kraje w tworzeniu broni hipersonicznej. Wskazywał na takie zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa jak rozmieszczenie broni jądrowej w kosmosie, tworzenie broni nuklearnej małej mocy oraz używanie rakiet strategicznych w celach „niejądrowych”. „Z łodzi podwodnej gdzieś na światowym oceanie wystrzeliwana jest rakieta o zasięgu globalnym, strategiczna. Skąd wiemy, czy posiada ładunek jądrowy, czy nie? Czy rozumiecie, jak to jest poważne, jakie niebezpieczne?” – mówił Putin.

Rosyjski przywódca skrytykował też USA za wycofanie się z traktatu rozbrojeniowego INF o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu. Elementy amerykańskiej tarczy rakietowej w Rumunii i Polsce nazwał „jawnym naruszeniem” tego traktatu.

Jak podaje PAP, w przeszłości Donald Trump określił nowy START mianem „jednostronnego”. Z sygnałów płynących z Białego Domu wynika, że amerykański prezydent zamierza w przyszłym roku zadecydować, czy przedłużać nowy START.

TAKŻE na kresy.pl: USA „bezradne” wobec broni hipersonicznej Rosji i Chin – kongresmeni zaniepokojeni

Kresy.pl / PAP / TASS /

Fot. kremlin.ru