Eurostat: Polska importuje coraz więcej węgla, głównie z Rosji

0
1206
[bsa_pro_ad_space id=5]

W pierwszym kwartale 2019 roku Polska importowała 4,58 mln ton węgla, czyli o 270 tys. ton więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. – podaje Dziennik Gazeta Prawna powołując się na dane Eurostatu. 69 proc. całości importu węgla przyjechało do nas z Rosji.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Zdaniem DGP, jeśli tak wysokie wskaźniki dotyczące importu węgla utrzymają się do końca roku, zostanie pobity zeszłoroczny rekord, kiedy do Polski wjechało 20 mln ton zagranicznego węgla, w tym 13,5 mln ton z Rosji. Niewykluczone, że Rosjanie jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność swojego surowca poprzez obniżkę kosztów jego transportu, a co za tym idzie, ceny.

Jak dowiedział się DGP, toczą się rozmowy pomiędzy rosyjskimi eksporterami a państwowymi kolejami RŻD na temat obniżenia stawek przewozowych za transport węgla. W 2018 roku RŻD podwyższając taryfy obiecały ich obniżkę w razie spadku cen węgla. Gdy do tego doszło, firmy eksportujące węgiel zaczęły domagać się obniżenia taryf. Rosyjskim kolejom nie jest to na rękę, ponieważ potrzebują pieniędzy na inwestycje w priorytetowe dla nich linie kolejowe na Syberii, łączące Rosję z Chinami. Tylko dzięki tym inwestycjom Rosja będzie w stanie zwiększyć swój eksport do Chin.

Nawet jeśli nie dojdzie do obniżki taryf transportowych, Rosjanie mają możliwości obniżenia ceny węgla – twierdzi DGP. Według gazety rosyjskie górnictwo jest w znakomitej kondycji finansowej bijąc rekordy wydobycia i eksportu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z importem antracytu do Polski. W pierwszym kwartale br. sprowadzono go do Polski w ilości 78,5 tys. ton, o 23,1 tys. ton mniej niż w trzech pierwszych miesiącach 2018 roku. Zdaniem DGP nawet połowa tego antracytu może pochodzić z terenów Ukrainy opanowanych przez prorosyjskich separatystów. Jest on kupowany w Polsce wyłącznie przez firmy prywatne, w przeciwieństwie do zwykłego węgla z Rosji, który jest kupowany także przez firmy państwowe.

Za: Kresy.pl / dziennik.pl

Fot. oilreview.kiev.ua

[bsa_pro_ad_space id=4]