NATO zbuduje w Polsce magazyn dla sprzętu wojsk USA za 260 mln dolarów

0
730

NATO zbuduje w Powidzu pod Poznaniem magazyn sprzętu wojskowego dla armii USA – podała w sobotę Polska Agencja Prasowa powołując się na Wall Street Journal. Budowa będzie kosztowała 260 mln dolarów (ok. 1 mld złotych).

O planach budowy magazynu powiedział amerykańskiej gazecie szef NATO Jens Stoltenberg. W magazynie ma być przechowywany sprzęt, broń i amunicja dla brygady pancernej. Jest to tzw. wstępne rozlokowanie sprzętu, bez rozlokowywania personelu, co pozwala na ograniczenie kosztów. W razie wybuchu konfliktu amerykańscy żołnierze przerzuceni do Polski będą mogli skorzystać ze sprzętu, który już na nich czeka. Jak powiedział szef NATO, magazyn ma też „wesprzeć zwiększoną obecność [wojskową] USA w Polsce”.

Budowa magazynu zacznie się latem tego roku i potrwa dwa lata. Jak powiedział były dowódca sił USA w Europie generał Ben Hodges, placówka z Powidzu będzie jedną z pięciu w Europie, w których znajdzie się sprzęt dla większości dywizji pancernej. Pozostałe magazyny znajdą się w Niemczech (dwa) oraz w Belgii i Holandii.

Szef NATO zapowiedział zakończenie do 2021 roku około 250 projektów infrastrukturalnych zwiększających zdolności europejskich lotnisk, portów oraz szlaków komunikacyjnych transportowania i przyjmowania sprzętu wojskowego oraz żołnierzy. NATO pracuje też nad „inicjatywą gotowości”, tzw. 4×30, która pozwoli postawić w stan gotowości bojowej w ciągu maksymalnie 30 dni 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów.

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych podczas co najmniej jednej symulacji wojny w Europie przeprowadzonej przez Biały Dom okazało się, że problemy logistyczne przyczyniły się do porażki NATO.

Kresy.pl / PAP