Zamach na modlitwę w szkole. Sprawdź, jak się bronić

0
957
[bsa_pro_ad_space id=5]

Sąd Najwyższy, rok 2013: „Osoba niewierząca nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi”

[bsa_pro_ad_space id=8]

Trybunał Konstytucyjny, rok 1993: „Odmawianie dzieciom modlitwy w szkole stanowi naruszenie Konstytucji RP.”

Z niepokojem obserwujemy szczególną kampanię agresji wymierzoną w szkoły, które szanują prawo dzieci do modlitwy i wychowania w zgodzie z przekonaniami rodziców. Autorka „Gazety Wyborczej” i radykalnej „Krytyki Politycznej” pisze, że „uczniowie zmuszani są do chodzenia na mszę”, a religię „wciska się między lekcje”. Portal „Gazety Wyborczej” epatuje tytułem „Religia zapycha szkoły”. Wyraźnie widać, do czego zmierza ta napaść lewicowych ideologów.

Zamach na modlitwę dzieci

Za wieloma atakami stoi fundacja z Lublina, która — jak ujawniliśmy w ubiegłym roku — była sowicie opłacana z tzw. funduszy norweskich rozdzielanych przez założoną przez George’a Sorosa Fundację Batorego.

Zabronili maluchom modlitwy przed posiłkiem

To właśnie ateiści z lubelskiej fundacji przed dwoma laty zaatakowali przedszkole w Szczedrzyku w opolskiem, w którym przez wiele lat istniał wypracowany przez rodziców i nauczycieli zwyczaj modlitwy przed posiłkiem. Nagonka była tak dotkliwa, że maluchom zakazano wspólnej modlitwy.

W tym roku ataki fundacji znacznie przybrały na sile. Celem ich szykan stała się podstawówka w Pruszkowie, której szkolny hymn zawiera odwołania do Boga, a także szkoła podstawowa w Sochaczewie, która wpisała w harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego Mszę Świętą.

Wiele szkół i przedszkoli kapituluje w zderzeniu z prawniczym językiem gróźb kierowanych przez ideologów „świeckości szkoły”. Tymczasem Sąd Najwyższy jasno orzekł w 2013 roku, że osoba niewierząca nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi. A już w 1993 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że odmawianie dzieciom modlitwy w szkole stanowi naruszenie Konstytucji RP.

W ostatnich tygodniach w działania wymierzone w wolność religijną naszych dzieci i rodzin włączyli się politycy „Nowoczesnej”, ogłaszając projekt ustawy stopniowo usuwającej lekcję religii z polskich szkół. Warto zauważyć, że tym razem oczywista sprzeczność projektu z konstytucją nie powstrzymuje ich od forsowania swych radykalnych pomysłów.

Nasz poradnik dla uczniów i nauczycieli

Dlatego Instytut Ordo Iuris opracował praktyczny poradnik informujący o prawach przysługujących uczniom w zakresie praktyk religijnych w szkole. Przypominamy, że obowiązkiem placówki jest zapewnienie uczniom stosownych warunków do modlitwy.

Zachęcam do korzystania i rozpropagowania tego opracowania [pobierz ulotkę], które w jasny i przejrzysty sposób tłumaczy, jakie prawa mają rodzice i uczniowie oraz jakie obowiązki w tym względzie ma szkoła.

Gwarantujemy pomoc prawną

Z moich doświadczeń wynika, że odmowa organizacji modlitwy w szkole często wynika po prostu z braku znajomości przepisów i obawy przed naciskami zwolenników ateizacji przestrzeni szkolnej. Dlatego nie tylko promujemy nasz krótki informator, ale także gwarantujemy pomoc naszych prawników, którzy spokojnie i rzeczowo wyjaśnią władzom szkolnym zakres ich obowiązku do zapewnienia warunków nieskrępowanego, publicznego wyznawania wiary.

Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by obronić prawo do wolności sumienia i religii w polskich szkołach!

Z wyrazami szacunku

adw. Jerzy Kwaśniewski - Prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

P.S. Poprzednie pokolenia pokazały, że potrafią zjednoczyć się w walce o polską szkołę. W czasach zaborów walczyliśmy o naukę religii po polsku, podczas okupacji ryzykowaliśmy życiem na tajnych kompletach, w PRL walczyliśmy o katechezę i lekcje niezakłamanej historii. Dziś to wszystko gwarantuje nam polskie prawo. Nie pozwólmy, by ktokolwiek zniweczył wysiłek pokoleń! Zwłaszcza, że jak przestrzega znany polski pedagog prof. Aleksander Nalaskowski – „jak w szkole nie będzie chrześcijaństwa, to wejdzie cokolwiek: ulica i zgubna ideologia”.WSPARCIE DLA INSTYTUTU ORDO IURIS

[bsa_pro_ad_space id=4]