O Powstaniu Warszawskim jeszcze – w kierunku prawdy [WIDEO]

0
2698
[bsa_pro_ad_space id=5]

Ze względu na toczące się spory historyków pokolenia post-wojennego, a również ze względu na realizowane różne polityki historyczne, zamieszczamy poniżej:

[bsa_pro_ad_space id=8]
  • książkę wydaną w małym nakładzie z okazji 65. rocznicy Powstania Warszawskiego (2009 rok) pt. KULISY KATASTROFY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944, Wybrane publikacje i dokumenty. Wydane z okazji 65. rocznicy Powstania Warszawskiego – dedykowane młodemu pokoleniu Polaków – ku rozwadze  
  • relację z promocji najnowszej książki Leszka Żebrowskiego jako odpowiedź na wydawane zarówno w Polsce jak i na świecie książki i publikacje o charakterze rzekomo naukowym, które fałszują prawdę historyczną, aby realizować określone polityki historyczne.

Nie wolno nam zapominać o bohaterstwie powstańców, ale i nie wolno nam zapominać o nieodpowiedzialności, albo – co bardziej prawdopodobne – agenturalnej inspiracji dowódców powstania. Książka o objętości 338 stron przybliża kulisy podejmowania decyzji o powstaniu, a także wspomnienia i analizy powojenne jego uczestników. Na pewno ich wspomnienia są bliższe prawdy niż niejedna narracja historyczna, choćby uprawiana przez mocno nagłaśniane obecnie rozmaite autorytety historyczne.

Jak napisał Jan Ostoja Matlachowski:

O Powstaniu Warszawskim jeszcze - w kierunku prawdy [WIDEO] Warszawa kamienie krzycza„Powstanie Warszawskie żyje i żyć powinno w naszej narodowej świadomości całą głębią szacunku dla szczytów bohaterstwa i zadumą nad jego historyczną prawdą.

         Powstanie to nie tylko wielka epopeja bezgranicznego bohaterstwa milionowej stolicy i jej powstańców. Szczytów tego bohaterstwa nic nie zdoła przesłonić ani przewyższyć. Powstanie Warszawskie to patos 63 dni walki, prowadzonej w warunkach istnego piekła, w czasie której miasto legło w gruzy, spopieleniu uległy bezcenne skarby kultury, życie straciło setki tysięcy ludzi a reszta mieszkańców milionowej stolicy poszła na tułaczkę i poniewierkę. Była to katastrofa narodowa.

         Powstanie Warszawskie to synonim polskiego heroizmu i niemieckiego barbarzyństwa. Tym niemniej powszechny heroizm i jego kult nie może przesłaniać problemu odpowiedzialności. Na tych, co szafują życiem ludzi, ich dorobkiem i zasobami kultury narodowej, ciąży wyjątkowa odpowiedzialność (pogr. red.).

         Powstanie to wielkie historyczne wydarzenie, którego prawda powinna być należycie znana, aby kłamstwa o nim nie rodziły zatrutych owoców.

         Powstanie Warszawskie rodzi nakaz podejmowania wzmożonych wysiłków nad właściwą i powszechną poprawą kultury politycznej narodu. Prawda o Powstaniu unaocznia skutki niewłaściwego mechanizmu selekcji i doboru właściwego człowieka na właściwe stanowisko. Te wady naszego organizmu narodowego są schorzeniami zadawnionymi, powstałymi przez zaniedbania (na przestrzeni wieków i do dziś), zasad umiejętnego rządzenia się.

         Pamięć o Powstaniu winna uczyć kultu wielkości człowieka oraz kultu kompetencji i odpowiedzialności za życie i wartości Narodu. Czas na polską szkołę realizmu i kult rzetelnej kompetencji. O to wołają gruzy Warszawy i tysiące poległych, a wołają na miarę wielkości i powszechności bohaterstwa ujawnionego w Powstaniu.”

O Powstaniu Warszawskim jeszcze - w kierunku prawdy [WIDEO] Warszawa palac saski

Powyżej:

Grafika: Kamienie krzyczą – Bronisław Wojciech Linke,1946
Ruiny Pałacu Saskiego, dziś Grób Nieznanego Żołnierza.


1. Książka KULISY KATASTROFY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [9.34 MB]

2. „Warszawa’44: KREW I CHWAŁA” – spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, autorem nowej książki o tym tytule. W spotkaniu wzięli także udział Jacek Stykowski (syn Wacława Stykowskiego ps. „Hal”) oraz Stanisław Michalkiewicz.

Źródła: powstanie.pl, wrealu24.tv

[bsa_pro_ad_space id=4]