Lasy Państwowe, pod wpływem nacisków społecznych, nie wejdą do spółki Polskie Domy Drewniane [WIDEO]

0
1371
[bsa_pro_ad_space id=5]

Warto się przyglądać spółce Polskie Domy Drewniane, jej zasadom finansowania i, w konsekwencji, ryzyka przejęcia na podstawie obowiązującego w Polsce od 1997 roku prawa lichwiarsko-komorniczo-sądowego, w wyniku którego wiele razy dochodziło do wrogich przejęć, przy udziale tego prawa, które nie służyło i nie służy społeczeństwu polskiemu.

[bsa_pro_ad_space id=8]


18 lipca 2018:

Pod Sejmem odbyła się demonstracja polskich leśników, którzy krytykują zmiany w prawie forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość bez odpowiednich konsultacji w tej sprawie. Rządzący chcą bowiem powołać spółkę Polskie Domy Drewniane na bazie dotychczasowych Lasów Państwowych, która ma odpowiadać właśnie za budowę drewnianych domów na specjalnie przygotowanych gruntach.

Zdaniem leśników może to odprowadzić do upadku Lasów Państwowych, a następnie do sprzedaży skarbów polskiej natury.

Manifestację pod budynkiem parlamentu zorganizowały organizacje skupiające polskich leśników, przypominających w jej trakcie, że po raz ostatni musieli oni walczyć o przyszłość polskich lasów pod rządami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Teraz musieli jednak wyjść na ulice ponownie, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość wraz ze Zjednoczoną Prawicą proceduje bez żadnych konsultacji nowe prawo, które przewiduje utworzenie wspomnianej nowej spółki. Zdaniem leśników niebezpieczeństwo związane z jej powołaniem jest ogromne.

Polskie Domy Drewniane mają powstać bowiem na bazie Lasów Państwowych, co doprowadzi do ich upadku i w konsekwencji do sprzedaży polskich zasobów naturalnych. „Nikt nie próbował tego z nami konsultować. Nawet nie podjęto prób rozmowy. Zostało to zrobione szybką ścieżką, ponad naszymi głowami” – powiedział Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP. Warto podkreślić, że nowe prawo nie zostało nawet przedstawione podczas posiedzenia rządu Mateusza Morawieckiego.

Z pojawiających się w mediach informacji wynika, że Polskie Domy Drewniane to inicjatywa byłego ministra środowiska Jana Szyszko i jego otoczenia [minister poniżej zapewnia, że LP nie wejdą do tej spółki – przyp. red.]. Z projektu ustawy wynika z kolei, że spółka będzie biurokratycznym molochem, w którym na najwyższym szczeblu znajdzie się miejsce dla dziewięciu osób.

Eksperci zwracają przy tym uwagę na fakt, iż w Polsce nie mamy odpowiedniego drewna do budowy takich domów, ale rządzący nie chcą odpowiadać na podobne wątpliwości.

Na posiedzeniu komisji sejmowej można zobaczyć wystąpienie działacza Solidarności skierowane do Ministra Środowiska: „Weszliście na drogę buty i robicie to samo co platforma”:19 lipca 2018

Udało nam się to zrobić po wielkiej awanturze, że Lasy Państwowe w tym nie uczestniczą, więc niebezpieczeństwo, że lasy będą „dojone” i początek prywatyzacji zostały zażegnane – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja prof. Jan Szyszko o sytuacji Lasów Państwowych.

Rząd pod naciskiem społecznym zrezygnował ze zmuszania Lasów Państwowych do współtworzenia spółki Polskie Domy Drewniane. Leśnicy alarmowali, że stanowiłoby to poważne zagrożenie dla państwowego przedsiębiorstwa leśnego, a przede wszystkim byłoby to złamanie obietnicy wyborczej PiS.

Więcej informacji pod poniższymi linkami:

Zamach na Lasy Państwowe?

Lasy Państwowe nie wejdą do spółki Polskie Domy Drewniane

http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-prof-j-szyszko-lasy-panstwowe-nie-beda-dojone-i-sprywatyzowane/

Za: radiomaryja.pl, tv-trwam.pl, autonom.pl.

Foto: wikipedia

[bsa_pro_ad_space id=4]