Ruszył serwis GermanDeathCamps.info (English, Deutsch, Polski)

0
948
[bsa_pro_ad_space id=5]

Serwis internetowy GermanDeathCamps.info powstał w związku z pojawiającymi się regularnie w światowych mediach kłamstwami o „polskich obozach śmierci”. Na stronie zgromadzone zostało kompendium wiedzy związanej z niemieckimi, nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i zagłady.

[bsa_pro_ad_space id=8]

– Nie było żadnych „polskich obozów śmierci”, a w obliczu prób fałszowania historii Polskie Radio ma obowiązek bronienia prawdy. To jest nasza oczywista powinność jako nadawcy publicznego, ale też jesteśmy to winni ofiarom – szczególnie tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji poświęcili życie swoje i najbliższych, by ratować Żydów. Nasz portal będzie dostępny w różnych wersjach językowych, ponieważ chcemy, by na całym świecie nikt nie miał już wątpliwości, kto odpowiada za powstanie obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski – powiedział prezes Polskiego Radia Jacek Sobala. 

Jak informuje dyrektor portalu PolskieRadio.pl Piotr Chęciński, na stronie GermanDeathCamps.info można znaleźć wiele wartościowych materiałów. Wykorzystane zostały archiwalne nagrania Polskiego Radia, a także materiały zgromadzone przez historyków z Polski, Niemiec i Izraela.

 

Fragment serwisu GermanDeathCamps.info Fragment serwisu GermanDeathCamps.info

Użytkownicy znajdą też w serwisie m.in. interaktywną mapę Europy okupowanej przez Niemców, z zaznaczonymi największymi obozami zagłady, nazwiskami ich komendantów, okresem funkcjonowania i liczbą ofiar śmiertelnych. Serwis prezentuje także krótkie filmy ze wspomnieniami świadków – byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wypowiadają się więźniowie nie tylko z Auschwitz, ale także z Dachau, Ravensbrück i Mauthausen. 

Piotr Chęciński zapowiada, że planowana jest też szeroka akcja, w którą zaangażują się nie tylko słuchacze Polskiego Radia i internauci, ale wszyscy ci, którzy będą chcieli dać świadectwo czasów drugiej wojny światowej. Młodzi ludzie w ramach akcji „Przekaż nam swoje świadectwo” będą nagrywać swoich dziadków, którzy przeszli przez obozy koncentracyjne, i będą mogli powiedzieć kto organizował niemiecki przemysł śmierci.

Fragment serwisu GermanDeathCamps.info Fragment serwisu GermanDeathCamps.info

Bartłomiej Makowski z działu serwisów tematycznych portalu PolskieRadio.pl wyjaśnia, że twórcy serwisu starali się przekazać nie tylko suchą wiedzę na temat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, ale także poszerzyć te kwestie o to, co działo się ze zbrodniarzami po drugiej wojnie światowej, jaki był mechanizm zbrodni oraz dlaczego określenia „niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne” i „obozy zagłady” są poprawne historycznie. 

Serwis GermanDeathCamps.info przygotowano w trzech wersjach językowych – angielskim, polskim i niemieckim.

Za: Polskieradio.pl

[bsa_pro_ad_space id=4]