W przestrzeni medialnej pojawia się wiele mitów dotyczących rodzin posiadających tzw. kredyty „walutowe”. W odpowiedzi na te informacje Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) przedstawia „Prawdziwy Portret „Frankowicza”. Dokument ten w przeciwieństwie do badań ankietowych wykonywanych na zlecenie lobby bankowego (często prowadzonych na bardzo małej grupie badawczej) zawiera dane z raportów instytucji państwowych, które posiadają informacje o wszystkich umowach.
W dokumencie przedstawiono między innymi potwierdzenie, iż to osobom o niższych dochodach banki udzielały kredytów „walutowych”. Aż 35% umów zawarły rodziny, których wspólny dochód był niższy niż 4 tys złotych. Kolejne 22% umów otrzymały rodziny o dochodzie od 4 tys do 6 tys. Komisja Nadzoru Finansowego również zauważa, „że znaczna część najzamożniejszych klientów banków decydowała się na kredyt złotowy, a nie walutowy”.
Stowarzyszenie zwraca również uwagę na malejącą liczbę umów trwających. W ciągu ostatnich lat z 700 tys. czynnych umów pozostało już tylko 500 tys. Oznacza to, iż 200 tys rodzin polskich poniosło stratę wskutek stosowania przez banki nieuczciwych zapisów. Niestety, w liczbie tej znalazło się również tysiące rodzin pozbawionych nieruchomości i dorobku życia, uwikłanych także w niespłacalny dług. Zarówno Komisja Nadzoru Finansowego, jak i Narodowy Bank Polski nie znają liczby przeprowadzonych licytacji, sprzedaży wierzytelności i eksmisji na bruk.
Wiele publikacji prasowych opiera się na danych Biura Informacji Kredytowej. Jednak w ocenie Stowarzyszenia dane te są niekompletne.
Oprócz szeregu braków wskazanych w ww dokumencie Stowarzyszenie wskazuje na niezgodności danych znajdujących się w BIK. Przykładem jest Raport BIK, który otrzymał Pan Marcin[1]. Mimo wypowiedzenia umowy w lutym 2017 r. BIK w grudniu 2017 r. dalej wykazuje tę umowę jako będącą w trakcie spłaty.
W dniu dzisiejszym Związek Banków w Polsce przedstawił kolejne “statystyki” dotyczące kredytów “walutowych”. Ponownie opierają się one na informacjach BIK. W obliczu jakości systemu BIK Stowarzyszenie SBB ocenia, że te dane jako dalece odbiegające od rzeczywistości.
DO POBRANIA: Prawdziwy portret frankowicza
Za: Bankowebezprawie.pl