Podczas międzynarodowego szczytu ONZ w Nairobi dojdzie do próby uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusowej wulgarnej edukacji seksualnej. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele organizacji proaborcyjnych m.in. Planned Parenthood. Mimo piętrzonych przez organizatorów szczytu trudności, będą w nim uczestniczyli także eksperci Instytutu Ordo Iuris jako jedni z nielicznych przedstawicieli organizacji broniących życia i rodziny.
Spotkanie rozpocznie się 12 listopada. Od początku organizacja szczytu budziła liczne wątpliwości. Organizacje pro-life z całego świata, w tym Ordo Iuris, miały poważne problemy z uzyskaniem akredytacji na to wydarzenie. Ostatecznie, przyznanie Instytutowi statusu delegatów na szczyt ONZ było możliwe dzięki wsparciu kenijskiego rządu – gospodarza szczytu.
Instytut Ordo Iuris zgłosił do ONZ alternatywne propozycje postanowień szczytu. Prawnicy proponują, by uczestnicy wydarzenia opowiedzieli się wyraźnie przeciwko aborcji, przypominając o wciąż wiążących postanowieniach konferencji w Kairze. Zgodnie z jej ustaleniami, uśmiercanie nienarodzonych dzieci w żadnym wypadku nie może być promowane jako jedna z metod planowania rodziny, a obowiązkiem państw jest zmniejszanie ilości przeprowadzanych aborcji (pkt. 8.25 Planu Działań Kairskiej Konferencji Ludnościowej). Instytut zwrócił przy tym uwagę, że coraz powszechniejsze w skali globalnej stają się zjawiska zabójstwa prenatalnego ze względu na płeć, rasę i niepełnosprawność. Ordo Iuris sprzeciwił się również przedstawianiu aborcji w kontekście ochrony zdrowia. Ponadto, podkreślił konieczność poprawy standardów opieki okołoporodowej jako jednego z warunków realnego wsparcia dla rodziców oraz obniżenia liczby przeprowadzanych aborcji. Instytut opowiedział się również za prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w tym w zakresie wiedzy dotyczącej seksualności.
W trakcie trwania szczytu w Nairobi delegaci Ordo Iuris będą zabierać głos na piętnastu sesjach. Będą to m.in. posiedzenie dotyczące uznania aborcji za „podstawowe świadczenie zdrowotne”, sesje zamierzające potępić ochronę życia nienarodzonych dzieci jako „akt przemocy i szkodliwej praktyki”, sesje dotyczące wdrażania radykalnych i obowiązkowych programów edukacji seksualnej czy angażowania międzynarodowych korporacji w „łamanie tabu i wdrażanie przemian społecznych” poprzez promocję ideologii ruchu LGBT.
– Pragniemy również zabrać głos podczas równoległego wydarzenia w sąsiedztwie szczytu ONZ, którego gospodarzem będą organizacje pro-life z Europy i USA niedopuszczone do udziału w szczycie. Chcemy wyrazić poparcie dla nich, a przy tym sprzeciw wobec radykalnych postulatów ONZ
– skomentowała Karolina Pawłowska, ekspert Instytutu Ordo Iuris.
Instytut przygotował petycję do rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec proaborcyjnych postulatów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym.
za: ordoiuris.pl
Podczas konferencji wystąpił senegalski muzyk i były minister kultury Youssou Ndour. Fot. PAP/EPA/Daniel Irungu