Mieczysław Samborski: „Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej”

0
3836
Wolyn Okladka tom1.indd
[bsa_pro_ad_space id=5]

Polecamy Państwu wyjątkową książkę.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Mieczysław Samborski: "Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej" Wolyn Okladka tom1Jest nią 2 tomowa praca Mieczysława Samborskiego: „Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Historia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii”,
Wydawnictwo Polityka Polska; tom 1 – stron 562, tom 2 – stron 720, oprawa twarda, Warszawa 2018.

Jest to dzieło fundamentalne, gdyż zebrało nie tylko dorobek historyczny dotychczas publikowany na ten temat w rozlicznych opracowaniach, lecz również opiera się na materiałach archiwalnych z Polski i Ukrainy nigdy dotąd nie publikowanych i nie będących w obiegu naukowym. Praca poprzez swą szczegółowość posiada wybitny walor poznawczy i naukowy, z uwagi na przeszło 3000 przypisów odwołujących się do zasobów archiwalnych.

Oba tomy, liczące łącznie 1280 stron, to pasjonująca lektura. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Autor starał się bezskutecznie przez dwa lata o wydanie tej pracy w Instytucie Pamięci Narodowej. Gdy okazało się, że tak ważnej pracy nie chce podjąć się instytucja finansowana przez polskich podatników, Autor zdecydował się ją opublikować w niezależnym Wydawnictwie Polityki Polskiej.

 Książkę można zamawiać w:

w Wydawnictwie Polityki Polskiej, ul. Podwale 11, lok. 131, 00-252 Warszawa,

tel. 22/620 95 95, kom 601 272 323 mail: [email protected].

oraz

w Studio IOTA UNUM, ul. Pokorna 2 lok. 322, 00-199 Warszawa,

tel. 22 826-89-40, mail: [email protected]

Cena tomów 1-2 w twardej oprawie wynosi 75 zł brutto, łącznie w kosztem wysyłki.

 Dlaczego Stepan Bandera nie może być bohaterem narodowym Ukrainy?

Mieczysław Samborski: "Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej" Wolyn Okladka tom1Na to pytanie odpowiada znany badacz historii stosunków polsko-ukraińskich Mieczysław Samborski w wydanej właśnie przez Wydawnictwo Polityka Polska monografii: „Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Historia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii”. Jest to na wskroś nowatorska książka, która do tej pory nie miała odpowiednika w historiografii polskiej i ukraińskiej. Całość była konsultowana z 11 najwybitniejszymi naukowcami tego obszaru dziejów polskich.

Podstawowym zadaniem Autora była identyfikacja oddziałów i dowódców UPA celem wskazania winnych dokonania ludobójstwa 65 tysięcy Polaków na Wołyniu. Najpoważniejszy autorytet w tejże sprawie i świadek wydarzeń prof. dr. hab. Władysław Filar stwierdził, że: „Książka zawiera imponującą liczbę szczegółów i mało znanych faktów i nazwisk działaczy OUN-UPA od najniższych do najwyższych szczebli działających w strukturach organizacyjnych we wszystkich powiatach Wołynia. Poszerza i pogłębia naszą wiedzę o złożonych wydarzeniach na Wołyniu, pozwala ustalić wykonawców zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej”. Ma to szczególne znaczenie dla tysięcy potomków pomordowanych Polaków na Wołyniu.

Wszystkie te zdarzenia zostały opowiedziane na tle historii OUN i jej protoplasty Ukraińskiej Wojskowej Organizacji i UPA wraz z jej poprzedniczką Ukraińską Wyzwoleńczą Armią w latach 1920-1955. Przez większość swojego istnienia były one podtrzymywane i finansowane przez wojskowy wywiad armii niemieckiej. Autor wykazał ścisłe związki tych organizacji z niemieckimi formacjami wojskowymi i policyjnymi, które w konkluzji mogą stać za kontrowersyjną koncepcją przynależności do nich i UPA.

Mieczysław Samborski: "Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej" Wolyn Okladka tyłGłównymi postaciami książki są m.in.: Jewhen Konowaleć, Andrij Melnyk, Mykoła Łebedź, Roman Suszko, Alfred Bisanz, Hans Koch, Teodor Oberländer, Roman Szuchewicz, Ołeksandr Łucki, Dmytro Klaczkiwski, Iwan Łytwynczuk, Jurij Stelmaszczuk i Petro Olijnyk. Ten obszar książki podsumował dr hab. Andrzej Zapałowski słowy: „Szczególnie ważne z punktu widzenia naukowego jest przedstawienie wielowątkowych działań organizacyjnych różnych nurtów nacjonalizmu ukraińskiego na Wołyniu i rolę jaką w tym odgrywały niemieckie służby specjalne”. Na specjalne podkreślenie zasługują losy Stepana Bandery, który od 1934 roku nigdy więcej nie przebywał w Ukrainie, albowiem w czasach wojny mieszkał w Rzeszy Niemieckiej i torpedował wszelkie inicjatywy nacjonalistów ukraińskich w „kraju” podjęcia walki z okupantem niemieckim. Także nie brał udziału w tak lansowanej przez naukowców ukraińskiej walce narodowo-wyzwoleńczej z władzą sowiecką. Tak więc był poza głównym nurtem wydarzeń i działał na szkodę Ukraińców i dlatego był wielce negatywną postacią w ich historii. Według niektórych państwowych decydentów i naukowców książka może stać się zagrożeniem dla stosunków polsko-ukraińskich. Natomiast autor uważa, że odkrywa prawdę, tak postulowaną przez polityków polskich. Ale jest coś na rzeczy, skoro tak poważny naukowiec jak prof. dr hab. Czesław Partacz napisał w recenzji wydawniczej iż: „Muszę stwierdzić dobitnie, że opracowanie Pana M. Samborskiego, z chwilą jego ukazania się na rynku księgarskim będzie dla wielu badaczy polskich, ale głównie ukraińskich szokiem”.

Wbrew pozorom książkę czyta się bardzo dobrze i dla zrozumienia tych specyficznych dziejów nie potrzeba jakiejś specjalnej wiedzy historycznej. Jest przeznaczona dla szerokiej rzeszy Czytelników.

 Książkę można zamawiać w:

w Wydawnictwie Polityki Polskiej, ul. Podwale 11, lok. 131, 00-252 Warszawa,

tel. 22/620 95 95, kom 601 272 323 mail: [email protected].

oraz

w Studio IOTA UNUM, ul. Pokorna 2 lok. 322, 00-199 Warszawa,

tel. 22 826-89-40, mail: [email protected]

Cena tomów 1-2 w twardej oprawie wynosi 75 zł brutto, łącznie w kosztem wysyłki. 

[bsa_pro_ad_space id=4]